Bývalá slovinská premiérka mohla vytvářet energetickou unii, teď ji vyšetřuje policie

zdroj: Evropský parlament

Tento článek je součástí Special reportu: Energetická unie

Bývalá ministerská předsedkyně Slovinska Alenka Bratušeková mohla stát v čele evropské energetické unie. Namísto toho jí hrozí rok vězení. Existuje totiž podezření, že zneužila své funkce, když sama sebe nominovala na post evropské komisařky. Na starost měla mít právě energetiku, pohořela ale při grilování v Evropském parlamentu.

Příští týden budou prezidenti a premiéři osekávat nebo rozšiřovat návrh místopředsedy Evropské komise Maroše Šefčoviče na vytvoření energetické unie.

Místo zkušeného slovenského komisaře teď mohla osud nové strategie napjatě sledovat bývalá slovinská premiérka Alenka Bratušeková. Ta má ale jiné starosti. Slovinská policie totiž včera podle agentury Reuters prohledala její byt i kanceláře její politické strany. A souvisí to právě s Evropskou komisí.

Do křesla místopředsedkyně se zodpovědností za energetickou unii totiž loni v létě předseda Komise Jean-Claude Juncker původně vybral právě Bratušekovou. Ta sice v září pohořela při grilování před Evropským parlamentem a Slovinsko nakonec vyslalo současnou komisařku pro dopravu a vesmír Violetu Bulcovou. Příběh Bratušekové tím ale neskončil.

Vzniklo totiž podezření, že mohla zneužít svého postavení, když z funkce odcházející premiérky nominovala mezi kandidáty na post v Evropské komisi sama sebe.

Podle vyjádření policie sice neměla Bratušeková ze své kandidatury materiální zisk. Pokud by se ale prokázalo, že zneužila své oficiální funkce, hrozil by jí až rok ve vězení.

Bývalá premiérka prohlásila, že policejní prohlídka neměla žádný smysl. Materiály, které se týkají její nominace, už má totiž k dispozici protikorupční komise. Ta ovšem v minulosti pouze rozhodla, že Bratušeková neměla o své nominaci rozhodovat a více se problémem nezabývala.

Bratušeková byla první ženou na postu slovinského premiéra. Zemi vedla v letech 2013 a 2014, tedy v době, kdy procházela hlubokou finanční krizí. Do dubna 2014 stála v čele strany Pozitivní Slovinsko. Po prohraném souboji o křeslo stranického šéfa však na funkci premiérky rezignovala a založila vlastní subjekt – Alianci Alenky Bratušekové. Ta pak v červenci v předčasných volbách získala v parlamentu čtyři křesla.

Autor: Adéla Denková s využitím EurActiv.com