Bush se chce na poslední chvíli zaměřit na klimatické změny

George Bush, Janez Janša, José Manuel Barroso; zdroj: Slovinské předsednictví

Navzdory optimismu amerického prezidenta, jehož mandát se chýlí ke konci, upozorňují bruselští úředníci, že mezi USA a Unií panují v této oblasti velké rozpory. Na evropsko-americkém summitu, který včera skončil ve Slovinsku obě strany nedosáhly zásadního pokroku ani v otázkách obchodu nebo vízové povinnosti.

Podle očekávání nepřinesl summit EU-USA, který se konal ve dnech 9.-10. června, žádný zásadní vývoj, pouze poukázal na význam spolupráce obou stran na mezinárodním poli.

Prezident George Bush ovšem překvapil účastníky tiskové konference odpovědí na otázku položenou původně slovinskému premiérovi Janezu Janšovi týkající se pravděpodobnosti, že bude v „nejbližších letech“ dosaženo celosvětové dohody o klimatických změnách. „Nerad bych bránil panu premiérovi v odpovědi, ale myslím si, že dohodu o globálních změnách klimatu můžeme uzavřít ještě v době, kdy budu prezidentem,“ uvedl.

Evropská unie se snaží přimět Washington k souhlasu se závazným snižováním emisí oxidu uhličitého již řadu let. Přestože jsou Spojené státy jedním z největších emitentů skleníkových plynů, dlouhou dobu s touto iniciativou nesouhlasily a odmítly navíc podepsat i Kjótský protokol.

Bush nesdělil žádné další podrobnosti o tom, jak by chtěl dosáhnout dohody ještě před odchodem ze své funkce k 20. lednu 2009, ale uvedl, že Spojené státy mají „strategii, která podle nás bude účinná při řešení problému globálních změn klimatu“.

Zároveň ale upozornil, že není možné uzavřít dohodu bez Číny a Indie. Společná deklarace, kterou EU a Spojené státy vydaly po setkání, se rovněž omezuje na nekonkrétní prohlášení, podle nějž se představitelé EU a Spojených států zavázaly k uzavření dohody do konce roku 2009.

Obě strany také vyzvaly k učinění pokroku v rámci kola jednání o světovém obchodu z Dauhá. Vyzýváme všechny členy WTO, aby smysluplně přispěly k pokroku ve vyjednávání, v následujících týdnech dosáhly průlomu v otázce prostředků a co nejdříve dospěly k dohodě, píše se ve společném prohlášení.

Obě strany se ovšem již řadu let nemohou shodnout na tom, kdo by měl učinit v otázce cel a dotací zemědělských produktů větší ústupky a přenášejí namísto toho odpovědnost na rozvíjející se země, jako je Brazílie, Indie nebo Čína a požadují, aby tyto země více otevřely své trhy dříve než se k podobnému kroku odhodlají i ony.

Vyjednavači z dvanácti zemí WTO tento týden zahájili v Ženevě novou fázi vyjednávání. Ta by měla přispět k vyřešení zbývajících sporů ve věci odstraňování překážek v obchodu s průmyslovým zbožím. Pokud se jim podaří nalézt společné stanovisko, mohla by Světová obchodní organizace svolat v druhé polovině června, případně začátkem července ministry členských zemí WTO, aby připravili konečnou dohodu.

„Nebude to jednoduché, ale podle nás je to nezbytné,“ uvedl Bush a dodal: „Je opravdu velmi důležité, abychom porazili protekcionistické síly právě teď“.

Společné prohlášení ze summitu obsahuje také závazek Spojených států „rozšířit bezvízový program na všechny členské země EU co nejdříve. Další země EU by měly do vízového programu vstoupit již tento rok“. Mezi zeměmi, které by do vízového programu mohly vstoupit již letos je také Česká republika.

Spojené státy a EU se shodly také na přísnější postup vůči Iránu a přijetí dalších sankcí v případě, že nezastaví svůj jaderný program.