Bulharsko chce udělat krok k euru, podle Junckera ještě musí zapracovat

Bulharsko euro

© Shutterstock

Bulharsko aktuálně předsedá Radě EU a tento týden oznámilo, že by do června chtělo vstoupit do mechanismu směnných kurzů, který je krokem na cestě ke společné evropské měně. Čeká ho ale ještě řada reforem.

Bulharsko se do letošního června zapojí do evropského mechanismu směnných kurzů ERM II, což je jeden z nezbytných kroků na cestě k přijetí eura. Oznámil to včera bulharský ministr financí Vladislav Goranov.

„Pro eurozónu v žádném případě nepředstavujeme riziko,“ řekl Goranov a poukázal přitom na dvě desetiletí trvající vazbu bulharské měny leva na evropskou společnou měnu (fixní kurz 1 euro = 1,95 BGN) a na silné ekonomické základy země, které jsou v souladu s kritérii pro členství v eurozóně.

V režimu ERM II musí měna země, která chce vstoupit do eurozóny a zavést euro, strávit alespoň dva roky.

Kvůli vstupu do směnného mechanismu Bulharsko vede řadu jednání s Evropskou centrální bankou a členskými státy a v poslední době je zintenzívnila. Podle zdrojů agentury Reuters ale žádné rozhodnutí nepadne, dokud Německo nebude mít novou vládu.

Ne všichni členové 19členné eurozóny jeho názor sdílejí, jako celek však EU vstup Bulharska podporuje. Diplomaté i bankéři ovšem podotýkají, že jakkoli Bulharsko kritéria pro vstup do eurozóny nominálně splňuje, ekonomiku reformovat musí.

Především je prý potřeba vymýtit korupci a zvýšit životní úroveň na úroveň bohatších členů EU. V 28členném bloku patří k nejchudším a míra korupce k nejvyšším, píše Reuters.

Bulharsko v současnosti předsedá Radě EU. Jaké má priority? >>>>

Země má stále dost práce před sebou, řekl dnes v hlavním městě Bulharska Sofii i předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Juncker ocenil stav bulharských veřejných financí a řekl, že všem zemím, které splní daná konvergenční kritéria, by mělo být umožněno přijmout euro.

„Neřekl jsem, že Bulharsko bude automaticky dalším členem eurozóny, tato země ale jde správným směrem,“ uvedl s tím, že nezaměstnanost klesá a rozpočtová situace je solidní.

„Takže pokud jde o konvergenci, nastal zde skutečný pokrok,“ řekl Juncker. Dodal ovšem, že Bulharsko ještě neudělalo dost a že „naši bulharští přátelé si toho jsou vědomi“.