Budoucnost EU: Jako dřív, nebo vzhůru nohama?

budoucnost EU

© Shutterstock / LightField Studios

Prohloubit evropskou integraci, nebo neprohloubit? Přinášíme přehled témat, o kterých se v EU debatuje.

EU přichází o jednoho ze svých členů. Je to příležitost k zamyšlení. Jak bude evropská integrace probíhat dál? Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v březnu představil Bílou knihu o budoucnosti Evropy s pěti možnými scénáři: pokračujme v tom, co děláme; zachovejme pouze jednotný trh; kdo chce hlubší spolupráci, má ji mít; méně je více; a závěrem: staňme se federací.

Na Bílou knihu navazuje pět diskuzních dokumentů, které podrobně rozebírají možný vývoj v konkrétních oblastech spolupráce. EurActiv se v minulých měsících věnoval těmto tématům: sociální dimenze EU, budoucnost hospodářské a měnové unie, společná obrana a budoucnost evropského rozpočtu.

sociální politika EU

@ Shutterstock

Factsheet: Co dobrého a zlého obnáší sociální rozměr EU
Unie má zatím v oblasti sociální politiky jen omezené pravomoci, jsou však nezbytné pro fungování vnitřního trhu. Výraznější angažmá EU by s sebou přineslo významnější dopady, které mohou přinášet jak užitek, tak i ekonomické problémy.
Factsheet si můžete prohlédnout zde.


nízké mzdy

@ Úřad vlády

Vladimír Špidla: Nízké mzdy ohrožují Českou republiku
Česká republika by se novým iniciativám Unie v oblasti sociální politiky neměla bránit. Může se tak přiblížit ostatním členským státům a pojistit si lepší budoucnost. Další výhody sociální dimenze EU nám přiblížil bývalý premiér a eurokomisař Vladimír Špidla.
Rozhovor si můžete přečíst zde.


hospodářská a měnová unie

@ Shutterstock

Factsheet: Eurozónu čeká změna. V plánu je posílení hospodářské a měnové unie
Česká republika stále váhá nad vstupem do eurozóny. Státy, které již platí eurem, přitom čekají rozsáhlé změny. Komise je navrhla v diskusním dokumentu o prohloubení hospodářské a měnové unie.
Factsheet si můžete prohlédnout zde.

přijetí eura

@ Archiv Ivana Štefance

Ivan Štefanec: Slováci jsou s eurem spokojeni, Češi je mohou následovat
Česká republika se společné evropské měně stále brání, zatímco její východní sousedé euro spokojeně používají. Ivan Štefanec vidí v přijetí eura jasná pozitiva a doporučuje Čechům, aby následovali slovenský příklad.
Rozhovor si můžete přečíst zde.


european army

© Shutterstock / Niyazz

Factsheet: 70 let evropské obranné politiky. Bude konečně funkční?
Společná obrana a bezpečnost se stává jednou z hlavních priorit evropské integrace. Její kořeny však sahají až ke konci druhé světové války. Od té doby společná spolupráce v této oblasti spíše zaostávala. Situace se ale začala v posledních letech měnit, a to zejména kvůli ruské hrozbě a migrační krizi. Otázkou zůstává, zdali současné ambiciózní návrhy a iniciativy budou v nejbližší době skutečně realizovány a jestli se z Evropské unie stane silný hráč i v oblasti obrany a bezpečnosti.
Factsheet si můžete prohlédnout zde.

rasmussen

Anders Fogh Rasmussen © Shutterstock / 360b

Anders Fogh Rasmussen: Evropa má vojáky, bez Američanů se ale nikam nedostanou
Svět kolem nás se změnil. A na nové bezpečnostní hrozby je třeba reagovat. Stěžejní je, aby evropské státy na svou obranu začaly vynakládat více peněz. To je základ, bez kterého se nikam dál neposuneme, říká v rozhovoru pro EurActiv bývalý generální tajemník NATO a bývalý dánský premiér Anders Fogh Rasmussen.
Rozhovor si můžete přečíst zde.


rozpočet EU po roce 2020

© Shutterstock / autor Marian Weyo

Méně peněz, více úkolů: Jak si EU poradí se svým budoucím rozpočtem
EU se bude muset více starat o svou bezpečnost a obranu a vyrovnávat se s migrací. Zároveň by chtěla být jedním z nejvýznamnějších poskytovatelů humanitární a rozvojové pomoci a stát v čele boje proti změně klimatu. To vše se promítne i do jejího rozpočtu EU.
Factsheet si můžete prohlédnout zde.

rozpočet EU

© Archiv Lubora Laciny

Lubor Lacina: EU by měla dávat víc peněz na společný výzkum a obranu. Důležitější než papírování by měly být výsledky
Při realizaci projektů se v EU klade důraz na kontrolu formálních záležitostí. Například v USA se ale soustředí na výsledky, říká Lubor Lacina z Mendelovy univerzity.
Rozhovor si můžete přečíst zde.

 

Další texty týkající se budoucnosti evropské integrace najdete pod tímto odkazem >>>>