Budou osobní data na síti v bezpečí? EU chce mít jasno do října

zdroj: Shutterstock; autor: lenetstan

Včera v Bruselu odstartovala finální fáze jednání o evropské reformě ochrany osobních dat. Vyjednavači Komise, Parlamentu a členských zemí se do října sejdou ještě osmkrát. Na konci roku má být legislativa hotová. Data budou novým základem ekonomiky, upozorňuje před dnešním summitem EU také osmička unijních premiérů.

„Tempo, s jakým přicházejí změny v digitálním světě, je ohromující,“ doznává ve svém dopise předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi osmička evropských premiérů. Před dnešním summitem EU poukazují na úlohu digitální ekonomiky pro hospodářský růst celé Unie.

Objem dat, která EU vytváří a využívá, se každý rok téměř zdvojnásobí. A během jedné sekundy je pravděpodobně možné přenést větší množství digitálních informací, než kolik jich bylo před dvěma desetiletími na celém internetu, upozorňují.

„Data spojená s touto digitální revolucí jsou novou měnou v globální ekonomice a inovace postavené na datech nabízí nový prostor pro růst globální produktivity,“ stojí v dopise, který podepsal i předseda české vlády Bohuslav Sobotka.

Regulace? Zlehka

Digitalizace Evropy má být jedním z mnoha bodů dnešní schůzky evropských lídrů v Bruselu. Evropská komise totiž nedávno představila strategii, která má Unii na digitální věk připravit.  

Neměla by to však přehánět s regulací, a stanovit přísná pravidla jen tam, kde je to skutečně potřeba, píší premiéři v dopise.

Mezi podpisy stojí i jméno i irského premiér Endy Kennyho, jehož ostrovní země je sídlem pro takové internetové giganty jako Google a Facebook.

Nejen jeho proto bude zajímat, jak dopadnou jednání o reformě ochrany osobních dat, která v EU běží už tři roky.

Členské státy se minulý týden shodly na společné pozici, některé z nich jsou ale vůči projednávanému nařízení opatrné. Obávají se například, aby přísná regulace příliš nebrzdila volný tok dat.  

V sankcích zatím není jasno

Včera v Bruselu proběhlo první vyjednávací kolo se zástupci Evropského parlamentu a Evropské komise. Do října se chystá ještě osm podobných zasedání. Do té doby by prý mohly všechny tři strany najít shodu.

Legislativa by pak mohla být hotová do konce roku, doufá Lucembursko, které na konci června převezme od Lotyšska předsednictví v Radě EU, která reprezentuje členské země.

Vyjednavači musí doladit pozice například v otázce zpracování osobních dat za jiným účelem, než ke kterému udělili uživatelé internetu souhlas. Nedořešené také zůstávají sankce za porušení pravidel.    

Členské země by však nakonec mohly mít možnost vykládat si některé detaily nařízení volněji. „Je tam řada ustanovení, která členským zemím nabízejí flexibilitu,“ řekl minulý týden EurActivu ředitel pro základní práva z Generálního ředitelství Evropské komise pro spravedlnost a spotřebitele Paul Nemitz.

„Jsme si ale jistí, že ve všech případech bude možnost větší flexibility využita v souladu s právem,“ dodal.

Autor: Adéla Denková s využitím EurActiv.com