Bude Vondra eurokomisařem?

Alexandr Vondra; zdroj: České předsednictví.

Včera se v médiích objevily spekulace o možné kandidatuře senátora a bývalého vicepremiéra pro Evropské záležitosti Alexandra Vondry na českého zástupce v Evropské komisi. ČR by měla kandidáta vybrat ještě před říjnovým summitem Evropské rady.

V českých médiích se včera objevilo nové jméno možného kandidáta na pozici českého komisaře. Informaci o kandidatuře bývalého vicepremiéra pro Evropské záležitosti Alexandra Vondry přinesl server Euro.cz, který ji získal od europoslance Edvarda Kožušníka (ODS). Dle něj se o Vondrovi mluvilo na jednání stranické rady ODS. Europoslanec Jan Zahradil serveru Euro.cz k tomu řekl: „Pokud by byl takový návrh podán…myslím, že by se to setkalo s příznivou odezvou.“

Alexandr Vondra později v Českém rozhlasu uvedl, že o tom již hovořil s Mirkem Topolánkem. Vondra svůj zájem o pozici komisaře nevyloučil, nicméně řekl, že rozhodně nebude souhlasit s portfoliem, kde Komise nebude mít žádné rozhodovací pravomoci.

Původně se počítalo s tím, že jméno českého zástupce v příští Komisi bude známo po předčasných říjnových volbách. Vše nasvědčuje tomu, že se volby nakonec uskuteční v řádném termínu na jaře 2010. Je tedy zřejmé, že o něm bude muset rozhodnout úřednická vláda Jana Fischera, která tak učiní až na základě konsenzu politických stran.

ČSSD se prozatím přiklání ke druhému mandátu pro nynějšího komisaře Vladimíra Špidly nebo případně je ochotná podpořit neúspěšného prezidentského kandidáta ekonoma Jana Švejnara. Ten však již na konci srpna odmítl nominaci KDU-ČSL.

Evropská komise chce znát kandidáty členských států na komisaře budoucí Komise ještě před summitem Evropské rady, který se bude konat 29. – 30. října v Bruselu. Tento týden dal Evropský parlament souhlas druhému funkčnímu období nynějšího předsedy Komise José Manuel Barrosa. Nová Komise by měla převzít své povinnosti 1. ledna 2010.