Bude Štefan Füle příštím šéfem Rady Evropy?

zdroj: Evropská komise.

V roce 2014 bude probíhat volba nového generálního tajemníka Rady Evropy. Podle zdrojů, se kterými mluvila německá redakce EurActivu, je mezi pěticí horkých kandidátů také český eurokomisař Štefan Füle nebo lucemburský premiér v demisi Jean-Claude Juncker.

Současný generální tajemník Rady Evropy, Nor Thorbjørn Jagland, který byl zvolen do této funkce v roce 2009, již dříve oznámil, že nehodlá v roce 2014 na tento post znovu kandidovat. Toto rozhodnutí rozvířilo debaty o tom, kdo bude jeho nástupcem.

Podle informací německé redakce EurActivu se nyní mluví o pěti jménech. Jedním z nich je i současný komisař pro rozšíření a evropskou politiku sousedství Štefan Füle. Bývalý český velvyslanec při NATO a ministr pro evropské záležitosti již v minulosti oznámil, že se v nové Komisi působit nechystá.

Proti Fülemu by mohl mluvit fakt, že Jagland, stejně jako jeho předchůdce Brit Terry Davis, byli oba sociální demokraté. Dá se proto očekávat, že konzervativní strany se nyní budou snažit, aby tuto pozici zastával někdo z jejich řad.

Zdroje blízké diskuzím dále uvedly, že dalším z kandidátů by mohl být dlouholetý lucemburský premiér Jean-Claude Juncker. Ten v minulosti zastával funkci šéfa Eurogroup, na které ho v lednu letošního roku vystřídal Nizozemec Jeroen Dijsselbloem (EurActiv 21.1.2013). Juncker byl také jedním z horkých kandidátů na pozici stálého předsedy Evropské rady, kterým se však nakonec stal Herman Van Rompuy (EurActiv 2.11.2009).

V první polovině července Juncker podal demisi na post lucemburského premiéra kvůli skandálu týkajícím se zpravodajských služeb. Ty čelí obvinění, že sbíraly informace o podnicích a obyvatelích, včetně samotného předsedy vlády, a zpronevěřovaly státní peníze. Juncker však plánuje kandidovat i v nadcházejících lucemburských předčasných volbách.

Podle EurActivu.de by dalšími kandidáty na nejvyšší post v Radě Evropy měl být předseda Parlamentního shromáždění této instituce Jean-Claude Mignon a bývalý srbský prezident Boris Tadić.

Evropští liberálové naopak podle těchto informací podporují německou ministryni spravedlnosti Sabinu Leutheusser-Schnarrenbergerovou, ta má však podle pozorovatelů jen velmi malé šance.

Rada Evropy je mezivládní organizace, která je na Evropské unii zcela nezávislá. v současnosti sdružuje 47 evropských států, tedy všechny kromě Běloruska, Vatikánu a šesti sporných území. Sídlí ve Štrasburku stejně, jako její nejznámější instituce Evropský soud pro lidská práva. Zabývá se především podporou spolupráce v oblasti právních norem, lidských práv, demokratického vývoje a kulturní spolupráce.