Brusel plánuje misi do Česka. Chce hledat investory do fondu EU

Jean-Claude Juncker; zdroj: Evropský parlament.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker chce pro investiční fond EU hledat investory také v Česku. V rámci kampaně, která má nalákat soukromé peníze do evropských projektů, přijede příští rok v únoru do Prahy Junckerův zvláštní emisar, místopředseda Evropské komise Jyrki Katainen. Ten je v Junckerově týmu zodpovědný za pracovní místa, hospodářský růst a investice.

Finský expremiér by se měl v Česku setkat se zástupci bank, investičních skupin a oborových organizací, ale také se studenty a zástupci vysokých škol. Česko je v Katainenově agendě šestou zemí z celkem 28 členských států EU, které hodlá Junckerův emisar v rámci své „roadshow“ do října příštího roku navštívit.

První zastávku má již za sebou. Jednání v Rumunsku, kam Katainen zavítal v pondělí, ale nedopadla úplně optimisticky. Daniel Daianu, bývalý rumunský ministr financí a člen bankovní rady rumunské Národní banky, kritizoval přesvědčení, že vložení 21 miliard eur z rozpočtu EU vyvolá podle Junckerova plánu patnáctinásobný pákový efekt. Celkově by kapitalizace fondu měla v představách Bruselu dosáhnout do tří let 315 miliard eur. „Je v tom enormní dávka naděje,“ prohlásil Daianu.

Zatímco přísun soukromých peněz je nejasný, projektů vhodných k financování má Brusel naopak zhruba čtyřikrát víc, než by potřeboval. Hodnota vytipovaných projektů, které členské země zaslaly do sídla EU, dosahuje 1,3 bilionu eur.

Celý článek najdete na webu E15.cz.