Brusel hodnotí soudnictví v EU, ČR řadí mezi průměr

komisařka Věra Jourová; zdroj: Evropská komise

Česká republika patří s efektivitou, rychlostí a nezávislostí svého soudního systému mezi průměr v EU. V Bruselu to krátce před polednem uvedla česká eurokomisařka Věra Jourová, která má v Evropské komisi na starosti oblast spravedlnosti. Se srovnávacím přehledem, který slouží jako podklad pro vytváření doporučení pro jednotlivé země v rámci tzv. evropského semestru, přišel Brusel již potřetí.

Kvalitní a nezávislé soudnictví je podle Evropské komise jedním ze základních předpokladů pro udržitelný hospodářský růst v EU. Brusel již proto třetí rok v řadě hodnotí soudní systémy členských států a zjištěné poznatky využívá jako podklad pro doporučení, které odesílá zemím v rámci tzv. evropského semestru.

Zatím poslední srovnávací přehled představila na dnešní tiskové konferenci česká eurokomisařka pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a rovnost žen a mužů Věra Jourová. „Reformě soudnictví se v roce 2014 věnovala většina členských států. Víme, že reformy tohoto sektoru vyžadují čas, než přinesou výsledky, ale v novém přehledu vidíme některé povzbudivé signály,“ uvedla.

Komise si při hodnocení všímala několika kritérií. Kromě účinnosti, kvality a nezávislosti soudnictví se zaměřila například i na využívání alternativních metod řešení sporů, komunikační politiku soudů či zastoupení žen mezi soudci z povolání.

Zlepšete ICT

Komisařka Jourová uvedla, že členské státy zapracovaly na zvýšení efektivity soudních systémů, ale i přesto mezi některými z nich přetrvávají mezery. Země se rovněž zlepšily ve využívání informačních a komunikačních technologií a snaží se více vzdělávat své soudce o právu EU nebo právním řádu jiných členských států.

Česká republika si podle Jourové vede ve srovnání s ostatními členskými státy „průměrně“. Přidat by měla zejména v lepším využívání ICT, a to jak v interní práci soudů, tak v komunikaci s občany.

Evropská komise nedávno upozornila na nedostatky ČR v oblasti digitalizace veřejných služeb. Článek ZDE.

Za podprůměrnou považuje Evropská komise Českou republiku v oblasti toho, jak je v zemi vnímána nezávislost soudů. Jak uvedla ČTK, Česko je v této kategorii desáté nejhorší. Na posledním místě skončilo Slovensko, před ním se umístilo Bulharsko a Chorvatsko.

Záznam tiskové konference komisařky Věry Jourové můžete zhlédnout zde:

Autor: Lucie Bednárová