Íránské ozbrojené síly tvrdí, že se jim podařilo uklidnit nepokoje. Situace v Teheránu je však nadále napjatá, sociální sítě čelí zákazům a studenti zůstávají ve vězení. Brusel má proto v plánu pozvat si „na kobereček“ íránského ministra zahraničí.
Evropská unie pozve íránského ministra zahraničí Javada Zarifa do Bruselu. Chce s ním hovořit o protivládních protestech, které v zemi nedávno vypukly. Média o tom informoval šéf německé diplomacie Sigmar Gabriel po schůzce s vysokou představitelkou EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Federicou Mogheriniovou.
„Společně s vysokou představitelkou EU jsme se dohodli na pozvání íránského ministra zahraničí,“ uvedl Gabriel německé televizi ZDF.
Setkání by se mohlo uskutečnit již příští týden. Mogheriniová však zatím schůzku s íránským protějškem oficiálně nepotvrdila.
Foreign Minister @sigmargabriel and EU High Representative @FedericaMog discussing current European, regional and international issues including #Iran. pic.twitter.com/gQ4KO0o5j3
— Germany in the EU (@GermanyintheEU) January 8, 2018
21 obětí
Od 28. prosince, kdy vypukly demonstrace, v Íránu zemřelo jednadvacet osob. Lidé se bouří kvůli bídné ekonomické situaci v zemi a neschopnosti vlády dodržet své sliby, které by mohly vést ke zlepšení.
Demonstrace v Íránu Unii znepokojují, zatím ale žádné zvláštní kroky k vyřešení situace nepodnikla.
„V uplynulých dnech jsme byli v kontaktu s íránskými orgány,“ reagovala minulý týden Mogheriniová.
„Očekáváme, že se všichni zúčastnění zdrží násilí a bude zaručeno právo na svobodu projevu, i s ohledem na prohlášení učiněná íránskou vládou,“ uvedla vysoká představitelka Unie.
Nepokoje mají mezinárodní rozměr
Podle íránských ozbrojených sil stojí za nepokoji zahraniční aktéři, konkrétně Spojené státy americké, Velká Británie, Izrael a Saudská Arábie.
Americký prezident Donald Trump vyjádřil demonstrantům podporu v boji proti „zkorumpovanému režimu“ a kritizoval svého předchůdce Baracka Obamu za to, že peníze, které do Íránu investoval, skončily v rukou teroristů.
The people of Iran are finally acting against the brutal and corrupt Iranian regime. All of the money that President Obama so foolishly gave them went into terrorism and into their “pockets.” The people have little food, big inflation and no human rights. The U.S. is watching!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) January 2, 2018
Spojené státy kvůli situaci v Íránu svolaly i mimořádnou schůzku Rady bezpečnosti OSN. Zde se však názorově střetly s Ruskem, podle kterého demonstrace nijak neohrožují mezinárodní mír a bezpečnost.
Studenti zůstávají ve vězení
Íránská revoluční garda tvrdí, že se bezpečnostním složkám podařilo nepokoje uklidnit. Včera o tom informovala na svých webových stránkách. V neděli se také uskutečnilo mimořádné jednání íránského parlamentu, ministerstva vnitra, zpravodajských služeb a policie.
Velkým tématem nepokojů zůstávají sociální sítě. Íránský režim sice znovu povolil aplikaci Instagram, místní lidé však stále nemohou používat populární Telegram, který má v zemi až 40 milionů uživatelů.
Mluvčí íránského parlamentu Behrouz Nemati uvedl, že zákaz Telegramu bude zrušen až poté, co budou zablokovány všechny protiíránské kanály podněcující nepokoje.
Představitelé Íránu jednali také o skupině demonstrujících studentů, kterou zadržela íránská policie. Za propuštění 90 mladých lidí bojuje i samotná teheránská univerzita, která kvůli tomu zřídila speciální výbor.
Mluvčí íránského parlamentu Nemati v této souvislosti uvedl, že případ intenzivně řeší resort zpravodajských služeb.
S využitím EurActiv.com.