Brusel chce jednat s íránským ministrem zahraničí o protivládních protestech

írán nepokoje

@ European Union, 2016

Íránské ozbrojené síly tvrdí, že se jim podařilo uklidnit nepokoje. Situace v Teheránu je však nadále napjatá, sociální sítě čelí zákazům a studenti zůstávají ve vězení. Brusel má proto v plánu pozvat si „na kobereček“ íránského ministra zahraničí.

Evropská unie pozve íránského ministra zahraničí Javada Zarifa do Bruselu. Chce s ním hovořit o protivládních protestech, které v zemi nedávno vypukly. Média o tom informoval šéf německé diplomacie Sigmar Gabriel po schůzce s vysokou představitelkou EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Federicou Mogheriniovou.

„Společně s vysokou představitelkou EU jsme se dohodli na pozvání íránského ministra zahraničí,“ uvedl Gabriel německé televizi ZDF.

Setkání by se mohlo uskutečnit již příští týden. Mogheriniová však zatím schůzku s íránským protějškem oficiálně nepotvrdila.

21 obětí

Od 28. prosince, kdy vypukly demonstrace, v Íránu zemřelo jednadvacet osob. Lidé se bouří kvůli bídné ekonomické situaci v zemi a neschopnosti vlády dodržet své sliby, které by mohly vést ke zlepšení.

Demonstrace v Íránu Unii znepokojují, zatím ale žádné zvláštní kroky k vyřešení situace nepodnikla.

„V uplynulých dnech jsme byli v kontaktu s íránskými orgány,“ reagovala minulý týden Mogheriniová.

„Očekáváme, že se všichni zúčastnění zdrží násilí a bude zaručeno právo na svobodu projevu, i s ohledem na prohlášení učiněná íránskou vládou,“ uvedla vysoká představitelka Unie.

Nepokoje mají mezinárodní rozměr

Podle íránských ozbrojených sil stojí za nepokoji zahraniční aktéři, konkrétně Spojené státy americké, Velká Británie, Izrael a Saudská Arábie.

Americký prezident Donald Trump vyjádřil demonstrantům podporu v boji proti „zkorumpovanému režimu“ a kritizoval svého předchůdce Baracka Obamu za to, že peníze, které do Íránu investoval, skončily v rukou teroristů.

Spojené státy kvůli situaci v Íránu svolaly i mimořádnou schůzku Rady bezpečnosti OSN. Zde se však názorově střetly s Ruskem, podle kterého demonstrace nijak neohrožují mezinárodní mír a bezpečnost.

Studenti zůstávají ve vězení

Íránská revoluční garda tvrdí, že se bezpečnostním složkám podařilo nepokoje uklidnit. Včera o tom informovala na svých webových stránkách. V neděli se také uskutečnilo mimořádné jednání íránského parlamentu, ministerstva vnitra, zpravodajských služeb a policie.

Velkým tématem nepokojů zůstávají sociální sítě. Íránský režim sice znovu povolil aplikaci Instagram, místní lidé však stále nemohou používat populární Telegram, který má v zemi až 40 milionů uživatelů.

Mluvčí íránského parlamentu Behrouz Nemati uvedl, že zákaz Telegramu bude zrušen až poté, co budou zablokovány všechny protiíránské kanály podněcující nepokoje.

Představitelé Íránu jednali také o skupině demonstrujících studentů, kterou zadržela íránská policie. Za propuštění 90 mladých lidí bojuje i samotná teheránská univerzita, která kvůli tomu zřídila speciální výbor.

Mluvčí íránského parlamentu Nemati v této souvislosti uvedl, že případ intenzivně řeší resort zpravodajských služeb.

S využitím EurActiv.com.