Brusel by neměl dotovat porušování evropských hodnot ze strany Maďarska, volají evropští liberálové

[© Shutterstock/Eblis]

Evropští liberálové vyrážejí do boje proti Maďarsku. S heslem „Zastavme Orbána“ chce parlamentní skupina ALDE upozornit na zneužívání evropských peněz maďarskou vládou pro zničení Evropy.

Liberální frakce Evropského parlamentu (ALDE), jejímž členem je i české hnutí ANO, spustila dnes v Bruselu kampaň namířenou proti maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi. Pojízdnou velkoplošnou reklamou na nákladním voze chce ALDE reagovat na podle ní „trvající a neutuchající“ mediální kampaň maďarského premiéra, jíž útočí na evropské hodnoty.

Kampaň ALDE

„Orbán používá peníze daňových poplatníků EU, aby lidi obrátil proti EU a vybudoval zkorumpovaný neliberální stát. Tady je naše odpověď,“ napsal dnes na twitteru předseda frakce liberálů v europarlamentu Guy Verhofstadt a zveřejnil video z tiskové konference, na které představil novou kampaň.

Mezi liberály, kteří se představení kampaně proti Orbánovi zúčastnili, byl i český europoslanec a místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička. Podle něho ale nejde o kampaň nýbrž o součást evropské debaty, která má upozornit na to, že „strana Fidesz opakovaně a bez relevantních argumentů napadá hodnoty EU. Hodnoty, které se Maďarsko zavázalo dodržovat,“ uvedl na svém twitterovém účtu.

„Nejprve si vzal naše peníze, nyní chce zničit Evropu,“ říká nápis na velkoplošném plakátu vyvedeném v barvách ALDE, který je na jedné straně pojízdného panelu v angličtině a na druhém v maďarštině.

„Zastavte Orbána!“ vyzývá rovněž plakát doplněný hashtagem #ValuesFirst (Hodnoty na prvním místě). Z reklamy se nad balíkem peněz usmívá maďarský premiér.

EU vybírá nového evropského žalobce. Ohlídá zneužívání dotací a daňové podvody

Evropská unie vybírá kandidáty na post evropského veřejného žalobce. Jeho úkolem bude bojovat proti podvodům v řádu desítek miliard eur.

„Je jasné, že Viktor Orbán stále více vede extrémně pravicové síly v Evropě. Jediné, co se mu na Evropě líbí, jsou peníze,“ řekl Verhofstadt, podle kterého se Orbánovi „naopak vůbec nelíbí evropské hodnoty“.

„A to musí skončit,“ dodal předseda parlamentní frakce ALDE a bývalý belgický premiér.

Pojízdná reklama z Bruselu až do Maďarska

Reklamní poutač by se měl zastavit před unijními institucemi v Bruselu, před zastupitelskými úřady Maďarska a Rakouska, které nyní předsedá Radě EU, a před volbami do Evropského parlamentu, jež se uskuteční příští rok v květnu, by měl vyrazit i do Maďarska.

Maďarský premiér a jeho vládní strana Fidesz v uplynulých letech útočili na Evropskou unii především v souvislosti s její migrační politikou. V září Evropský parlament schválil doporučení, aby země EU zahájily proti Maďarsku řízení kvůli vážnému ohrožení unijních hodnot. Budapešť se kvůli tomu v říjnu obrátila na Soudní dvůr Evropské unie.

Orbán spouští kampaň proti rozhodnutí EP. Maďarsko se bude bránit u soudu

Orbán se brání zuby nehty proti rezoluci, kterou schválili poslanci EP. Budapešť se kvůli hlasování europoslanců obrátí i k Evropskému soudnímu dvoru. V maďarských médiích dokonce odstartovala kampaň, která vyzývá Maďary k obraně národa.