Brojí proti Bruselu, ale šampaňské platí z jeho peněz. Populisté musí vrátit půl milionu eur

© European Union, 2017

Krajně pravicová frakce Evropského parlamentu s názvem Evropa národů a svobody (ENF) platila z peněz od EU drahé večeře, šampaňské i vánoční dárky.

Předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani nařídil populistické parlamentní frakci vrátit přes půl milionu eur (více než 14 milionů korun), které si podle kontroly neoprávněně započítala mezi proplácené výdaje.

Skupina Evropa národů a svobody (ENF) z obnosu v roce 2016 mimo jiné zaplatila drahou vánoční večeři v pařížské restauraci pro 140 lidí, více než 230 lahví šampaňského a přes stovku vánočních dárků pro zaměstnance. Na každého člověka tak padlo přes 440 eur.

Započítána do obnosu ve výši 478 tisíc eur byla zřejmě i večeře Marine Le Penové s šéfem italské Ligy Matteem Salvinim, která vyšla na více než 400 eur na osobu, uvedl server Deutche Welle.

Krajně pravicová frakce byla navíc potrestána už loni, kdy jí parlamentní výbor pro rozpočtovou kontrolu vyčíslil neoprávněné výdaje ve výši 66 400 eur. Dohromady tak musí zaplatit 544 400 eur, spočítal Spiegel.

Podle německého listu navíc na neoprávněné zneužívání výdajů kromě parlamentního výboru upozornil i nezávislý auditor. ENF si nyní může stěžovat u Soudního dvora EU v Lucembursku.

Do nejmenší parlamentní frakce založené někdejší eurospolankyní Marine Le Penovou patří například zákonodárci z francouzské nacionalistické strany Národní sdružení (dříve Národní fronta), už zmíněné italské Ligy nebo ze Svobodné strany Rakouska (FPÖ). Europoslanci z tehdejší Národní fronty přitom byli už vloni samostatně prošetřováni kvůli zneužívání peněz na placení parlamentních asistentů.

ENF ročně náleží dotace EU ve výši zhruba 3,3 milionu eur. Vyplácí se z nich platy zaměstnanců, v mnohajazyčné EU potřebných překladatelů nebo se jimi dotují příslušné politické akce.

Na využívání přidělených peněz se ale vztahují striktní pravidla, včetně vyhlašování veřejných soutěží. Ta ale ENF podle kontroly neplnila a navíc nebyla schopná dodat některé kontrolou požadované dokumenty. Evropský parlament proto část peněz pro ENF zmrazil a čeká na uhrazení částky.

Článek vznikl v rámci projektu Evropa v souvislostech, který společně realizují EURACTIV.cz a vydavatelství Economia s podporou Evropského parlamentu.