Britské referendum o setrvání v EU by se mohlo konat v září

zdroj: Shutterstock; autor: Drop of Light

Nejpravděpodobnějším termínem pro britské hlasování o setrvání v EU je letošní září, píše deník Guardian. Shodují se na tom příznivci takzvaného Brexitu i zastánci členství v Unii. Očekává se, že s ostatními evropskými lídry se premiér Cameron dohodne na summitu v březnu. Největší práce bude s dosažením kompromisu se střední Evropou v otázce výhod britského pracovního trhu pro občany ostatních členských zemí. Včera Cameron jednal s maďarským premiérem Orbánem.

Britské referendum o setrvání v EU by se mohlo konat v září letošního roku, uvádí deník Guardian. Na tomto termínu se prý rýsuje shoda mezi představiteli obou táborů – příznivců takzvaného Brexitu i těch, kdo si přejí, aby Spojené království zůstalo členem Unie.

Chcete vysvětlení britských požadavků? Přečtěte si ROZHOVOR s velvyslankyní Jan Thompson.

Premiér David Cameron by se chtěl na finální podobě britských požadavků dohodnout s ostatními evropskými lídry už v únoru, kdy se sejde první letošní Evropská rada. Že se budou návrhem na reformu EU zabývat, se už prezidenti a premiéři dohodli na posledním summitu EU v prosinci.  

Podle Guardianu však mezi oběma britskými tábory panuje přesvědčení, že jednání se budou muset přesunout na březen, kdy se Evropská rada schází znovu.  

Znamená to, že referendum by se pak mohlo nejdříve konat právě v září.

Vypadá to na září

Poté, co budou stanoveny přesné podmínky setrvání Spojeného království v EU, totiž bude muset nejprve vzniknout legislativa upravující průběh kampaně. To může zabrat čtyři až šest týdnů. Samotná kampaň pak bude trvat minimálně deset týdnů, píše deník.

Jako první možný termín by se nabízel červenec 2016. Kvůli školním prázdninám ve Skotsku ale nebude možné referendum provést. Proto prý organizátoři kampaní počítají ve svých plánech spíše s polovinou září.

To může Cameronovi přinést potíže, odhaduje Guardian. Pokud se mu totiž podaří dosáhnout shody s ostatními evropskými lídry a zahájí kampaň za setrvání v EU, situaci mu značně ztíží další zhoršení migrační krize, které lze v létě očekávat. Proevropské nálady v zemi to pravděpodobně nezvýší.  

Referendum se však těžko může přesouvat na později, protože za rohem už budou číhat francouzské a německé volby, které se budou konat v roce 2017 a které mohou s děním v EU také zahýbat.

Bez diskriminace

Příznivci odchodu Spojeného království z EU i jeho odpůrci se podle deníku shodují, že nejvíc práce bude mít premiér s uklidněním svých středoevropských protějšků, kteří se důrazně ohradili proti návrhu na omezení benefitů britského pracovního trhu pro lidi přicházející z jiných členských zemí. Než by mohli občané jiných zemí EU začít výhod využívat, museli by ve Spojeném království minimálně čtyři roky pracovat a do systému přispívat.

Proti tomu se staví země Visegrádské skupiny, tedy Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko, podle kterých jde o diskriminaci a omezování volného pohybu v EU.

„Některá z navrhovaných britských opatření vnímá česká vláda jako přínos pro celou EU. Nejproblematičtější ale pro nás zůstávají návrhy, které se dotýkají volného pohybu osob. Jakákoliv řešení, která by tuto klíčovou svobodu omezovala, jsou pro Českou republiku nepřípustná," řekl novinářům český premiér Bohuslav Sobotka, který jako současný předseda V4 vedl v Bruselu během posledního summitu EU jednání skupiny s britským premiérem.

Nejsme paraziti

Cameron se včera v rámci svých cest po evropských metropolích sešel v Budapešti s maďarským premiérem Viktorem Orbánem, který stanovisko Visegrádu zopakoval.

Orbán: „Nechodíme do Británie proto, abychom tam parazitovali.“

„Je pro nás v první řadě velmi důležité, abychom nebyli vnímáni jako migranti,“ citovala ho agentura Reuters. „Nechodíme do Británie proto, abychom tam parazitovali, nechceme nic brát lidem, kteří tam žijí. Chceme tam pracovat,“ dodal premiér.

Uvedl však také, že země střední Evropy budou ochotné se s Cameronem dohodnout na alternativním řešení. Neřekl však, jak by měla taková dohoda vypadat. Pro země V4 však prý bude zásadní, aby nedocházelo k žádné diskriminaci na základě státní příslušnosti.

Další britské návrhy už tak kontroverzní nejsou. Zahrnují opatření pro posílení konkurenceschopnosti EU – například díky omezení byrokracie –, posílení role národních parlamentů nebo lepší postavení nečlenských zemí eurozóny.

Autor: Adéla Denková