Britská vláda založí registr lobbistů podobně jako EU

Vláda složená z konzervativců a liberálů chce zavést registr lobbistů po vzoru Unie. Snaží se tak obnovit důvěru veřejnosti v politiku, jejíž vnímání se zhoršilo po loňském skandálu, který se týkal poslaneckých výdajů.

„Strany se pokusí vypořádat s lobbingem tím, že lobbisty zapíšou do registru,“ stojí v prohlášení, které koalice zveřejnila 12. června. „Také se pokusíme politiku očistit od velkých peněz a reformujeme financování stran,“ zavázali se politici.

Zatím nejsou známy žádné detaily o rozsahu registru, ani časový horizont, v jakém bude zaveden. Vláda o lobbistech explicitně hovoří i ve svém programu, který zveřejnila
20. května. Program, jenž se vztahuje na příštích pět let, zmiňuje registr lobbistů a větší transparentnost v politice. Představil jej předseda vlády David Cameron a jeho vicepremiér Nick Clegg.

Britská královna Alžběta II. pronesla 25. května tradiční projev u příležitosti slavnostního otevírání parlamentu. Seznámila poslance s návrhy třiadvaceti zákonů, jež má vláda v plánu zavést. O registru však nehovořila. Královna absolvovala ceremonii již po šestapadesáté.

„Má vláda navrhne parlamentní a politickou reformu za účelem obnovení důvěry občanů v instituce a nalezení nové rovnováhy ve vztahu státu a občana,“ pronesla s tradiční pompou královna.

Registr ve vládní koalici prosadili liberálové, konzervativci i labouristé dávají přednost samoregulaci a nezávazným pravidlům. Toryové ve svém programu před volbami prohlašovali: „Lobbing se musí regulovat sám, aby byly jeho praktiky transparentní. Pokud samoregulace selže, zavedeme potřebné zákony.“

Veřejnost má politiků „dost“

Voliči si stále pamatují loňskou sérii skandálů, při kterých došlo k odhalení příjmů a výdajů některých vysoce postavených poslanců. „Myslím, že lidem už vadí, jak jsou politici zkažení penězi. Musíme v reformě zajít dál než jen k poslaneckým útratám, je třeba napravit celý prohnilý systém,“ řekl lídr liberálů Nick Clegg během volební kampaně.

Aliance pro transparentnost lobbingu, uskupení více než 160 zájmových skupin, odborů a odborníků, je znepokojena tím, jak vzrůstá vliv lobbistů na rozhodovací procesy v Británii. Návrh registru označila ze strany konzervativců za „obrat o 180 stupňů“.

Ostatní skupiny podporující transparentnost v institucích jsou ve svých vyjádřeních opatrnější. „Nebyl stanoven žádný konkrétní termín a pod tlakem podnikatelských skupin se může vláda ještě rozmyslet,“ nechala se slyšet organizace 38 Stupňů. Skupina založila veřejnou petici, kterou plánuje zaslat premiérovi Cameronovi. Podpisy občanů mají vládu přesvědčit, aby registr uzákonila co nejdříve.

Nový kodex pro odpovědnost ministrů

Minulý pátek vláda zveřejnila tři dokumenty, které by měly vést k větší zodpovědnosti ministrů. Stanovují ministerské povinnosti při plnění mandátu. Nově budou omezeny počty služebních vozů či ministerských poradců. Bývalí členové vlády také nebudou moci lobbovat u vlády ještě dva roky po složení funkce. Kodex ministrům dále ukládá povinnost veřejně informovat o průběhu všech pracovních setkání, o služebních cestách a darech či pohoštění, které jsou s nimi spojené.

Nová pravidla by měla zajistit, aby se ministři nerozhodovali s vidinou budoucího zaměstnání u určité firmy či organizace. Vláda zveřejnila i i jmenný seznam všech členů výborů kabinetu.