Britové odmítají kvóty na přerozdělování uprchlíků

David Cameron, britský premiér; zdroj: Rada EU.

Velká Británie se nebude podílet na žádném programu, který by pro členské státy EU zaváděl povinné kvóty pro přerozdělování uprchlíků. Včera (12. května) to uvedla nově zvolená vláda Davida Camerona. Britský premiér se místo toho chce zaměřit na boj s pašeráky, kteří uprchlíky do Evropy přivádějí a riskují při cestě přes moře jejich životy.

Evropská komise chce zajistit, aby se státy EU společně podílely na přijímání uprchlíků podle závazně stanovených kvót, založených například na výkonu ekonomiky nebo na počtu obyvatel jednotlivých členských států. Schválení příslušné legislativy plánuje do konce tohoto roku.

Konečný plán by měl být předložen lídrům EU na summitu Evropské rady, který se bude konat
25. – 26. června. Problém imigrace je ale pro mnoho členských států záležitostí natolik citlivou, že jakákoli dohoda se zatím zdá být neuskutečnitelná.

Velká Británie a Irsko mají navíc vyjednány výjimky z určitých oblastí evropského práva stanoveného evropskými smlouvami, což znamená, že mají možnost se rozhodnout, zda se systému povinných kvót budou účastnit.

Mluvčí Evropské komise Natasha Bertaud uvedla, že podobnou výjimku má vyjednanou i Dánsko. Právě výjimky (tzv. opt-outy) udělené těmto třem zemím značně ztěžují Evropské komisi zavedení závazných kvót pro zbývajících 25 členských států, francouzské tiskové agentuře AFP to sdělil zdroj z EU. To má být také předmětem dnešního pravidelného zasedání Evropské komise, po němž komisaři představí obrysy nové imigrační politiky.

Nově zvolená britská vláda ale prohlásila, že rozhodně hodlá využít svého práva neúčastnit se přijetí podobné legislativy. Britský premiér David Cameron už při volební kampani uvedl, že pokud bude znovu zvolen, bude se zasazovat o omezení imigrace do EU.

„Nezúčastníme se přijetí jakékoli legislativy, která by zaváděla povinný systém přesídlování,“ uvedlo ve svém prohlášení britské ministerstvo vnitra.

Na problém přílivu přistěhovalců do Evropy se obrátila pozornost mezinárodního společenství po sérii neštěstí, která se odehrála ve Středozemním moři. Stovky migrantů ze severní Afriky utonuly poté, co se pokusily podniknout riskantní plavbu přes moře na přeplněných a nespolehlivých plavidlech.

Rok 2015 se proto už teď stal rokem s největším počtem úmrtí při pokusu dosáhnout evropských břehů přes Středozemní moře. Podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) přišlo jen letos tímto způsobem o život přes 1.800 migrantů.

Velká Británie, pro niž představuje problém imigrace politicky velmi citlivou záležitost, poslala svou vlajkovou loď HMS Bulwark, která je schopna nést a provozovat vrtulníky, aby pomohla s řešením krize ve Středozemním moři. V úterý ale britská vláda prohlásila, že nadále se zaměří zejména na boj s pašeráky, kteří za přílivem migrantů stojí.

V britském prohlášení bylo dále uvedeno, že: „Velká Británie se může pochlubit bohatou historií poskytování azylu těm, kteří to potřebují nejvíce. Nicméně nevěříme, že systém povinného přesídlování je řešením problému rostoucí imigrace. Budeme se stavět proti jakémukoli návrhu Evropské komise, který by zaváděl tyto nedobrovolné kvóty.“

Autor: Petra Tučková s využitím EurActiv.com