Británie hodnotí členství v EU, euroskeptiky výsledky netěší

Britský ministr zahraničních věcí William Hague; zdroj: Rada EU

Členství v Evropské unii má pro Velkou Británii spíše výhody, ukázaly výsledky prvních analýz, které zveřejnila britská vláda v rámci velkého hodnocení vztahů ostrovního království s EU. Podle euroskeptiků se dal takový výsledek očekávat, spokojeni s ním však nejsou. Sázejí na referendum o britském setrvání v Unii, které by se mohlo uskutečnit v roce 2017.

Zatímco se včera (22. července) na Spojené království upírala evropská pozornost kvůli narození královského potomka, britský ministr zahraničních věcí William Hague zveřejnil několik dokumentů ze série důležitých analýz zabývajících se výhodami a nevýhodami členství země v Evropské unii. Jejich hlavním výsledkem je zjištění, že rozdělení síly mezi členskými státy a evropskými institucemi je přiměřené.

Británie vede v posledních měsících o svém členství v EU rozsáhlou debatu. Království má již nyní v řadě zásadních evropských politik vyjednány výjimky. V souvislosti s krizí v eurozóně pak premiér David Cameron oznámil, že země by měla přehodnotit své vztahy s Unií a případně vytvořit jiné podmínky, které by Britům vyhovovaly více. Požaduje to po něm zejména euroskeptická část jeho domovské Konzervativní strany (EurActiv 16.1.2013).

Ve svém lednovém projevu Cameron slíbil Britům referendum o setrvání Spojeného království v EU. Mohlo by se uskutečnit v roce 2017, pokud konzervativci v roce 2015 vyhrají volby (EurActiv 25.1.2013).

Z těchto důvodů si vláda objednala sérii 32 hodnotících zpráv, které mají být zveřejněny do roku 2014. Podobné zhodnocení členství v EU se v žádném evropském státě ještě nikdy neuskutečnilo. Včera vyšlo na světlo prvních šest analýz. Zabývají se otázkami jednotného evropského trhu, zdanění, zahraniční politiky, zahraniční pomoci, zdraví a péče o zvířata.

Předem jasný výsledek?

Jako první se pozornost zaměřila na vnitřní trh EU, který je pro Británii z evropských otázek tradičně nejvýznamnější. Podle analýzy přináší jeho fungování Spojenému království i dalším zemím významný ekonomický užitek. Pomáhá prý také šířit britský model liberální politiky, píše o výsledcích analýzy zpravodajský server BBC.  

Nebylo by prý v britském zájmu jednotný trh oslabovat. Na druhé straně by bylo podle analýzy možné posílit roli národních parlamentů v rozhodovacím procesu.

Pokud jde například o otázku daní, podle britské vlády by se v této oblasti neměly kompetence EU nijak rozšiřovat. Daně by prý měly být primárně ponechány v pravomoci jednotlivých členských států. Zdanění na evropské úrovni je podle zprávy přípustné pouze v oblastech, kde takový krok ospravedlňuje trh.

Zveřejněné analýzy se euroskeptickým konzervativcům příliš nezamlouvají. Poslanec Peter Bone například prohlásil, že jejich výsledek byl předem dán. „Bylo jasně předvídatelné, že ministerstvo zahraničí dojde k proevropskému výsledku,“ citovala ho britská média. Podle jeho kolegy Douglase Carswella musí o budoucnosti Británie v EU rozhodnout referendum, a ne „byrokratická elita“, která prý „vždy milovala Evropu“.

Lídr Strany nezávislosti Spojeného království Nigel Farage pak analýzy označil za „zbytečné a cynické PR cvičení“, uvedly britské deníky.

Zachovat si silný hlas

V souvislosti s vypracováním analýz byly osloveny také ostatní členské státy, které měly možnost oficiálně přidat své názory do debaty. Využily toho ale jen Bulharsko a Itálie.

Svůj názor na britský vztah s Unií však například vyjádřilo také Japonsko. To upozornilo na výhody, jaké má členství v EU pro příliv zahraničních investic. „Výhodné postavení Spojeného království jako vstupní brány na evropský trh láká japonské investice,“ píše se na webových stránkách japonské ambasády v Británii. Japonsko prý očekává, že ostrovní království si zachová svůj silný hlas a bude hrát v evropských věcech nadále významnou roli.