Brexit si vyžádal první politické oběti. Bude Juncker další?

zdroj: Evropská komise

Kvůli brexitu začaly padat hlavy. V pátek oznámil rezignaci na post premiéra Velké Británie David Cameron. V sobotu ho následoval britský eurokomisař Jonathan Hill. Podle českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka by měl odstoupit také předseda Komise Jean-Claude Juncker. Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza nesouhlasí. Evropa si totiž prý v této době plné problémů nemůže dovolit ještě institucionální krizi.

Po páteční rezignaci britského premiéra Davida Camerona, si brexit v sobotu vyžádal svou další oběť. V reakci na výsledek čtvrtečního referenda, ve kterém se občané Velké Británie rozhodli pro odchod z EU, z postu eurokomisaře pro finanční stabilitu, služby a kapitálovou unii odstoupil také Jonathan Hill.

„Nevěřím, že by bylo správné, abych pokračoval ve funkci britského komisaře, jako by se nic nestalo,“ uvedl v prohlášení Jonathan Hill s tím, že je z výsledku referenda zklamaný. Ve všelidovém hlasování se 51,9 % Britů rozhodlo EU opustit.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker rezignaci přijal podle jeho slov s lítostí. „Snažil jsem se lorda Hilla přesvědčit, aby ve funkci komisaře setrval. Považuji ho za skutečného Evropana, nejen za britského komisaře. Jeho rozhodnutí nicméně chápu a respektuji,“ uvedl předseda Komise.

Tomáš Prouza: „Je nesmysl si při všech těch problémech, které musíme v Evropě dnes řešit, ještě dobrovolně způsobovat institucionální krizi.“

V prohlášení Juncker rovněž sdělil, že Hillovo portfolio převezme místopředseda Komise pro euro a sociální dialog Valdis Dombrovskis.

„Díky svým zkušenostem, odborným znalostem a dobrým kontaktům s poslanci Evropského parlamentu a ministry financí a předsedy vlád členských států má místopředseda Dombrovskis ideální předpoklady k tomu, aby zajistil kontinuitu činnosti týkající se portfolia finanční stability, finančních služeb a unie kapitálových trhů,“ uvedl Juncker.

Dombrovskis by se nové agendy měl ujmout 16. června. Mezitím však Juncker začne s britským premiérem Davidem Cameronem jednat o možných kandidátech na post komisaře, který bude pocházet z Velké Británie. Dokud totiž Spojené království oficiálně nevystoupí, je právoplatným členem Unie a podle Smluv EU by každý členský stát měl mít v Komisi jednoho zástupce.

Podle informací dnešního vydání německého listu Frankfurter Allgemeine Zeitung ale Komise plánuje si Dombrovskise ponechat na bývalém portfoliu Hilla dlouhodobě. Nový britský komisař by pak měl dostat na starost zcela nevýznamný post.

Kýve se židle i pod Junckerem?

Podle českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) by kvůli brexitu měl ve funkci skončit také předseda Komise Juncker.

„Znám celou řadu evropských komisařů, kterých si vážím, jsem rád, že s nimi mohu spolupracovat, ale v této chvíli nevidím předsedu Evropské komise jako muže na svém místě,“ uvedl v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza však v současnosti nevidí rezignaci Junckera jako vhodné řešení. „Je nesmysl si při všech těch problémech, které musíme v Evropě dnes řešit, ještě dobrovolně způsobovat institucionální krizi,“ řekl dnes novinářům.

Odchod z funkce Juncker neplánuje. Jak uvedl tiskový mluvčí předsedy Evropské komise Margaritis Shinas, Komise totiž nebyla ta, která referendum o setrvání Británie v EU vyvolala. Z brexitu by tedy měli vyvodit závěry ti, kteří mají uspořádání všelidového hlasování na svědomí.

Eliška Kubátová s využitím EurActiv.com