Brexit se stal realitou: Co na to Česko a zbytek EU?

brexit

zdroj: shutterstock.com; autor: Pixelbliss

Velká Británie vystoupí z Evropské unie. Takový je výsledek dlouho očekávaného referenda, ve kterém se víc než polovina Britů vyslovila pro odchod z evropského integračního projektu. Jaké jsou první reakce českých i zahraničních politiků?

Těsný výsledek britského hlasování se podle předvolebních průzkumů, vydaných v posledních týdnech, očekával. Do dnešního rána však nebylo jasné, na jakou stranu se většina obyvatel ostrovního království přikloní.

Nyní už je jasno. 51,9 % Britů se rozhodlo pro takzvaný brexit, tedy budoucnost Británie bez Evropské unie. Pro odchod z EU se vyslovilo 17,4 milionů voličů, pro setrvání 16,1 milionů.

Přečtěte si také FACTSHEET: Jaká byla cesta k britskému referendu?

Možnost vystoupit z EU kodifikovala Lisabonská smlouva, která byla všemi unijními zeměmi ratifikována v roce 2009. Ve Velké Británii, která do tehdejšího Evropského společenství vstoupila v roce 1973, se o uspořádání referenda hovoří od počátku roku 2013.

Premiér David Cameron tehdy prohlásil, že pokud jeho konzervativní strana složí vládu i po parlamentních volbách v červnu 2015, vypíše pro Brity referendum, kde o osudu země v rámci EU rozhodnou. A tak se skutečně stalo.

Británie si zvolila cestu bez EU. David Cameron po zveřejnění výsledku referenda oznámil svou rezignaci na post premiéra. Libra okamžitě spadla na nejvyšší minimum za posledních 31 let a propadlo se také euro a česká koruna. Otřesy na trzích se v případě brexitu očekávaly, v šoku jsou však také čeští i evropští politici. Jaké jsou jejich první reakce na sociálních sítích?