Brexit: specialita na jídelníčku institucí EU. ŽIVĚ

zdroj: shutterstock.com; autor: 360b

Odchod Velké Británie z EU dnes bude tématem číslo jedna v Evropském parlamentu i na dvoudenním summitu evropských lídrů v Bruselu. Jak budou důležitá jednání o vystoupení Británie z EU vypadat, průběžně sledujte s EurActivem.

V dlouho očekávaném referendu, které občanům Velké Británie už před třemi lety slíbil tamní premiér David Cameron, se 52 % britských voličů rozhodlo pro odchod země z EU. Po ohlášení výsledků Cameron oznámil svou rezignaci na post předsedy vlády. Mandát by měl složit na podzim.

Jak v pátečním projevu Cameron uvedl, vyjednávání nových vztahů s EU přenechá až svému nástupci. Britský premiér svá slova potvrdil i během svého včerejšího vystoupení v parlamentu. Kdy se Británie rozhodne aktivovat článek 50 Smlouvy o EU, který umožňuje vystoupení členské země z Unie, prý záleží jen na Londýnu.

Proti tomu se však bouří velká část evropských politiků, kteří požadují, aby Británie podala oficiální žádost o odstoupení co nejdříve. Evropští představitelé mají totiž obavy z nejistoty a chaosu, které může britské váhání s aktivací článku 50 přinést. Podle Camerona se však jedná o suverénní rozhodnutí Británie.

Své představy o tom, jak by jednání mezi Londýnem a Bruselem o vystoupení Británie z EU měla vypadat, bude Cameron ostatním lídrům 27 zemí EU moci vysvětlit dnes večer na jednání Evropské rady. Následující den budou o dalším postupu hlavy evropských států hovořit už bez přítomnosti britského premiéra.

Dnes dopoledne je brexit klíčovým tématem také mimořádného setkání v Evropském parlamentu, který má po přednesení projevů všech řečníků přijmout usnesení. O vystoupení Británie z EU dnes jedná také německý parlament a očekává se také projev skotské premiérky.

Klíčová jednání o brexitu, na která upírá zrak celý svět, můžete s EurActivem sledovat živě.