Brexit: Co bude s britskými europoslanci? Parlament se neshodne

zdroj: Evropský parlament

Nejistota vyvolaná referendem o brexitu hluboce rozdělila členy Evropského parlamentu v otázce budoucí role, kterou by měli hrát jejich britští kolegové. Většina z nich se ale shoduje, že britský europoslanec a jeden z lídrů kampaně za brexit Nigel Farage by měl odejít.

Členové Evropského parlamentu se nemohou shodnout, jak má být po britském referendu zacházeno s britskými europoslanci. Nejistota zesílila poté, co britský premiér David Cameron 24. června oznámil, že na podzim rezignuje a vyjednávání o novém nastavení vzájemných vztahů mezi Londýnem a Bruselem nechá až na svém nástupci. K aktivaci článku 50 Smlouvy o EU, který upravuje proces vystoupení země z Unie, tak dojde nejdříve začátkem podzimu. To vyvolává mezi europoslanci zmatek.

„Pokud chceme, aby byla vyjednávání se Spojeným královstvím rychlá, nemůžeme čekat, až si konzervativci vyberou nového premiéra,“ řekl v Parlamentu předseda liberální skupiny ALDE Guy Verhofstadt.

Nejlepší taktika je vyčkávání

Debata mezi europoslanci v zásadě probíhá podle stranických linií. Některé frakce se nemohou dočkat, až britští europoslanci odejdou, jiné zase bojují za co nejdelší zachování současného stavu. Podle předsedy frakce EPP Manfreda Webera je však důležité nezapomínat na to, že britští členové „stále mají v Evropském parlamentu veškerá práva.“

Největší diskuse vyvolává především možnost britských europoslanců hlasovat o navrhovaných legislativách, které se jich po odchodu Británie z EU týkat nebudou. „Můžeme akceptovat situaci, kdy je evropské právo schváleno díky hlasům ze země, která odchází z Unie?“ ptá se lídr francouzské delegace ve skupině EPP Alain Lamassoure.

Někteří europoslanci proto navrhují požádat britské členy, aby za účelem zachování rovnováhy sil mezi institucemi hlasovali jen v souladu se svou politickou skupinou, anebo aby nehlasovali vůbec. Názory se však různí. „Na této otázce se nikdo nedokáže shodnout uvnitř, ani vně Parlamentu, uvnitř politických skupin, a ani v rámci národních delegací,“ sdělil bruselskému EurActivu jeden z europoslanců.

Jediné řešení, které se zatím nabízí, zní „počkejme a uvidíme“. „Myslím, že Parlament bude potřebovat trochu více času, aby vstřebal důsledky toho, co se stalo,“ myslí si německá europoslankyně a spolupředsedkyně skupiny Zelení/EFA Rebecca Harmsová.

„Každý je z brexitu omámen, takže všichni jen vyčkáváme,“ dodal Lamassoure.

Právně možné, politicky nesprávné

Někteří eurposlanci dokonce začali pochybovat, že se brexit vůbec uskuteční. „V současnosti si vůbec nejsem jistý tím, že Spojené království z EU odejde. Ale pokud neodejdou, bude to konec evropského projektu,“ varoval francouzský europoslanec z frakce Zelení José Bové.

Neopustit EU je pro Británii „právně možné, ale politicky nesprávné,“ řekl francouzský socialistický europoslanec Jean-Paul Denanot. Výsledkem referenda se totiž britská vláda nemusí řídit, takový krok je však vysoce nepravděpodobný.

„Byl jsem pro setrvání Británie, ale nevidím způsob, jak bychom mohli změnit hlasování. Naším úkolem není měnit výsledek britského referenda, ale pokud si Britové uvědomí, že udělali obrovskou chybu, měli by se k tomu přiznat,“ prohlásil předseda skupiny socialistů a demokratů (S&D) Gianni Pitella. „Není nic horšího, než trvat na špatném rozhodnutí,“ dodal.

Dokonce i britští europoslanci se zdají být ohledně své pozice nejistí. „Britští členové nyní musejí rozhodnout o své reakci na referendum,“ myslí si britský europoslanec a předseda konzervativní skupiny ECR Syed Kamal, který hlasoval pro brexit.

Farage chce mandát dokončit

Na jedné věci se dokážou shodnout všichni, a sice že bývalý předseda Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage by se měl co nejdříve vzdát mandátu poslance Evropského parlamentu.

Populistický lídr a vlajkonoš kampaně za odchod Velké Británie z EU v pondělí oznámil svou rezignaci na post předsedy strany UKIP, zároveň ale oznámil, že hodlá zůstat členem Evropském parlamentu a vést euroskeptickou frakci EFDD až do konce svého mandátu v roce 2018.

„Jsem překvapen, že Nigel Farage odstoupil z pozice předsedy UKIP a zároveň plánuje zůstat lídrem své skupiny v Parlamentu,“ komentoval rozhodnutí britského euroskeptického kolegy Manfred Weber.

Farage, který středečního plenárního zasedání vůbec neúčastnil, uspořádal tiskovou konferenci, kde své setrvání v Parlamentu vysvětlil. Svůj mandát prý dokončí, aby mohl podrobně sledovat aktivaci článku 50.

Šéf ALDE si však rozhodnutí Farage vysvětluje jinak. „Nigel Farage chce mít více času pro sebe, aby mohl utrácet svůj evropský plat,“ prohlásil během projevu na plenárním zasedání Verhofstad.

Daniel Volek/Eliška Kubátová s využitím EurActiv.com