Brexit by mohl Evropu sesadit z ekonomického výsluní

David Cameron; zdroj: ShutterStock.

Výsledek zítřejších parlamentních voleb ve Velké Británii by mohl ohrozit budoucí setrvání země v EU. Odchodem země z Unie by utrpěla hlavně ekonomika samotné Británie. Dopady by však pocítila celá EU, přišla by totiž o silný liberální hlas, který posiluje konkurenceschopnost celého společenství, tvrdí ekonom Jan Jedlička.

Zítřejší britské parlamentní volby i povolební vyjednávání bude bedlivě sledovat celá Evropská unie. Výsledek totiž může ovlivnit budoucí setrvání Velké Británie v rámci EU. Tzv. „Brexit“ se stal jedním z hlavních témat voleb díky dosavadnímu premiérovi Davidu Cameronovi. Ten občanům před dvěma lety slíbil, že pokud jeho Konzervativní strana v roce 2015 vyhraje volby, vypíše před koncem roku 2017 referendum o setrvání země v EU. V dnešních předvolebních průzkumech konzervativci bojují o první příčku s Labouristickou stranou, šance na vítězství proto není malá.

Odchod země z unijní osmadvacítky je navíc základním bodem politického programu krajně pravicové Strany pro nezávislost Spojeného království (UKIP), která by podle aktuálních průzkumů veřejného mínění ve volbách získala něco kolem 15 % hlasů. To ale představuje pouze jeden až čtyři poslanecké mandáty z celkových 650, upozorňuje Jan Váška z Katedry západoevropských studií Univerzity Karlovy. Pro vystoupení Británie z EU je podle něj navíc pouze část konzervativců a stejně tak část veřejnosti, která by pro Brexit hlasovala, je v menšině. 

Velká Británie již není impériem, nad kterým slunce nezapadá, a ani její ekonomika rozhodně není v nejlepší kondici“

I když si ne všichni Britové odchod země z Unie přejí, euroskepticismus je podle březnového průzkumu veřejného mínění v Británii na vzestupu. 68 % britského obyvatelstva se vyslovilo buď pro Brexit, nebo alespoň pro omezení pravomocí evropských institucí.

Pokud by se snahy UKIP, části konzervativců a jednotlivců z dalších stran, kteří vypsání referenda také podporují, vyplnily, mohlo by být budoucí setrvání země v rámci EU ohroženo. Případný odchod Británie z EU by velmi negativně ovlivnil ekonomiku celého Spojeného království. Dopady by byly jednoznačně výraznější než na zbytek Evropy, tvrdí ekonom a analytik České spořitelny Jan Jedlička.

Špatná ekonomika a nekontrolovaná migrace

Velká Británie již není impériem, nad kterým slunce nezapadá, a ani její ekonomika rozhodně není v nejlepší kondici,“ řekl EurActivu Jedlička s tím, že za posledních deset let se tamější veřejný dluh zvýšil o více než 50 procentních bodů. To je podle ekonoma pátý nejhorší výsledek v unijní osmadvacítce, hůř skončily už jen země, které musely čerpat pomoc od ostatních států EU a Mezinárodního měnového fondu.

Právě zhoršující se ekonomická kondice země je pro některé britské euroskeptiky jeden z hlavních důvodů, proč členství své země v EU kritizují. Podle Vášky si kritici stěžují na přílišnou regulaci, nebo na negativní dopady Unie na některá hospodářská odvětví, například rybolov.

Kromě ekonomických problémů plynoucí z členství někteří Britové obviňují Evropskou unii z nedostatečné kontroly migrace. Největší obavy vyvolává přiliv přistěhovalců z východní Evropy, kteří podle kritiků zneužívají sociální systém země. Konzervativci proto chtějí v případě jejich výhry ve volbách přistěhovalectví do země omezit.

Bude Británie Unii chybět?

Argumentů proti členství Británie v EU by se podle Vášky daly uvést desítky. Případným Brexitem by však utrpěla nejen ekonomika samotného království, ale i členské země EU, které s ostrovním státem udržují silné obchodní a finanční vazby.

To není případ České republiky, neboť do Spojeného království směřuje pouze 5 % tuzemských exportů,“ říká Jedlička. Zároveň však dodává, že by se odchod země z EU podepsal na ochlazení ekonomického růstu Česka. Zpomalení by ale nebylo nijak výrazné.

Z dlouhodobého hlediska by však Brexit negativně ovlivnil ekonomiku celé Evropské unie. Velká Británie totiž v rámci EU představuje silného advokáta prosazování pravidel vnitřního trhu a odstraňování bariér pro byznys, které v konečném důsledku vedou k růstu konkurenceschopnosti celého evropského společenství, tvrdí ekonom České spořitelny.

Po případném odchodu Británie by tak v Evropské unii přestal být slyšet silný liberální hlas, v důsledku čehož by se zrychlil trend ústupu Evropy z globálního ekonomického výsluní ve prospěch nových mocností v čele s Čínou a Indií,“ řekl EurActivu Jedlička.

Autor: Eliška Kubátová