Bouře při grilování má nakonec jedinou oběť. Slovinka Bratušeková jde z kola ven

Alenka Bratušeková; zdroj: Evropská komise.

Evropští poslanci ve výborech podrželi jako „rukojmí“ celkem pět kandidátů na nové komisaře, nakonec ale odmítli pouze Slovinku Alenku Bratušekovou. Ve čtvrtek od nominace odstoupila. Kontroverzní Španěl Arias Cañete a Francouz Pierre Moscovici byli naopak schváleni.

Bývalá slovinská premiérka Alenka Bratušeková odjíždí z Bruselu s prázdnou. Z 28 kandidátů kandidátů a kandidátek na komisařku je nakonec jedinou, kterou ke schválení v plenárním zasedání nedoporučily výbory Evropského parlamentu. Ve čtvrtek sama odstoupila.

Výsledek hlasování výborů pro průmysl a životní prostředí byl nezvykle jasný – pro přijetí slovinské kandidátky hlasovalo pouhých 13 poslanců, zatímco proti se postavilo 112.

Toto odmítnutí není překvapivé. Evropští poslanci se k bývalé slovinské premiérce stavěli negativně už v rozhovorech předcházejících vlastnímu slyšení. Při grilování navíc Bratušeková neprokázala znalost energetické problematiky a dokonce ani nedokázala přesněji určit, co by pro ni jako místopředsedkyni Komise bylo náplní práce.

Bratušeková čelila kritice i kvůli tomu, že v červenci sama ve vládě hlasovala pro svoji nominaci na komisařku po prohraných květnových volbách. I když se proti ní postavila těsná většina šesti ministrů, bylo využito speciálního postupu při hlasování, ve kterém je potřeba sedmi členů kabinetu pro odmítnutí návrhu.

Slovinská etická komise kvůli tomu proti Bratušekové zahájila vyšetřování, ta se ale zveřejnění jeho výsledku vyhýbala tím, že si ho nevyzvedla z pošty. Nová vláda v Lublani její nominaci chtěla stáhnout, neměla k tomu ale možnost, když už byla Bratušeková jmenována kandidátkou.

Podle zdrojů serveru EUobserver prý budoucí předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker žádal o stejný postup jako v případě ostatních komisařů, tedy o druhé slyšení nebo dodatečné písemné otázky, jako tomu bylo například v případě Věry Jourové. 

Německý europoslanec o Bratušekové: "Neznala základy, dokonce ani novinové články."

"Vznikl proti ní jasný odpor,“ řekl bruselskému EurActivu německý sociálně-demokratický europoslanec Matthias Groote. „Nebylo to ani tak o nominačním procesu, ale o jejím výkonu při slyšení. Neznala základy, dokonce ani novinové články.“

Slovinku odmítli i europoslanci z liberální frakce, kam patří její nově vzniklá strana. Proti odmítnutí Bratušekové se dlouho stavěli poslanci lidovecké frakce, kteří nechtěli změny v kabinetu svého spitzenkandidata Junckera. Nakonec se ale na něm se socialisty domluvili, aby prošla dvě další sporná jména.

Mezifrakční handl

Podle informací bruselského EurActivu podpořila sociálně-demokratická frakce kontroverzního španělského kandidáta na post komisaře pro energetiku a klima Ariase Cañeteho výměnou za schválení socialisty Pierra Moscoviciho na post komisaře pro finanční záležitosti, daně a clo. Levicová část politického spektra tak na této pozici bude mít člověka, který se staví proti úsporným opatřením.

Vyváznutí španělského kandidáta Ariase Cañeteho, který vzbudil nevoli zejména u ekologických aktivistů a europoslanců ze zelené frakce, je vcelku překvapivé. Ještě pár dní před grilováním totiž vlastnil akcie ve dvou ropných společnostech. I když je Cañete, jeho syn a manželka prodali, převzal je švagr pravděpodobného budoucího eurokomisaře. Proti Cañetemu se zvedla nezvyklá vlna odporu mezi evropskou veřejností, petici proti jeho jmenování podepsalo 600 tisíc lidí.

Aktivista o europoslancích: "Nenaslouchali evropským voličům, jak slibovali v předvolební kampani."

„Šéfové socialistů a demokratů nedodrželi svoje sliby. Nenaslouchali evropským voličům, ani nenavrátili Evropské unii důvěru, jak slibovali v předvolební kampani,“ stěžoval si organizátor petice Luis Morago.

Hledá se náhradník

Zatímco pro Cañeteho se bude možná upravovat rozsah portfolia, za Bratušekovou bude muset Juncker pravděpodobně hledat u slovinské vlády náhradu.

Jedním z diskutovaných jmen je Violeta Bulcová, nedávno jmenovaná ministryně pro rozvoj, strategické projekty a kohezi. Místní média zase spekulují o dosavadním komisaři Janezi Potočnikovi.

To by ovšem snížilo počet žen v navrhované Komisi na osm, což by pravděpodobně vadilo Evropském parlamentu, který původně požadoval deset. Řešením by mohlo být diskutované navržení jedné ze dvou slovinských europoslankyní, sociálně-demokratické Tanji Fajonové nebo Romany Jordanové z lidovecké frakce. Prvně jmenovanou ve čtvrtek obě frakce doporučily.

Postupovat bude muset Juncker rychle. Podle zákulisních informací se chtějí evropští poslanci držet časového plánu a o celé Komisi hlasovat 22. října.

Autor: Jan Pavec