Bosna zřejmě nezačne rozhovory s EU o asociační dohodě

Kvůli odmítnutí srbské entity přijmout reformu policie je ohroženo zahájení rozhovorů o přidružení Bosny a Herzegoviny k Evropské unii.

Reforma policie je zásadní podmínkou Evropské unie k zahájení jednání. EU požaduje zejména centralizaci a větší transparentnost policie. Představitelé Republiky srbské, entity, jež spolu s muslimsko-chorvatskou federací tvoří Bosnu a Hercegovinu, reformu policie odmítli. Proti reformě dokonce v Banja Luce, správním středisku Republiky srbské, protestovalo na deset tisíc Srbů.

Paddy Ashown, vysoký představitel mezinárodního společenství v Bosně a Herzegovině včera po telefonickém rozhovoru s evropským komisařem pro rozšíření Ollim Rehnem oznámil, že rozhodnutí Republiky srbské zablokuje na dobu neurčitou rozhovory o stabilizační a asociační dohodě s EU.

„Míč je nyní na hřišti Republiky srbské,“ řekl Paddy Ashdown, podle něhož se principy reformy policie měnit nebudou. Situaci se ještě pokusí vyřešit skupina diplomatů z Evropské unie, která přijede do Bosny ve čtvrtek a bude jednat o podmínkách zahájení rozhovorů.

Případné uzavření stabilizační a asociační dohody by pro Bosnu a Herzegovinu znamenalo další krok k cestě do Evropské unie.