Bosna dnes Junckerovi předala vyplněný dotazník ke vstupu do EU

Bosna EU

@ European Union, 2018

Předseda Komise dnes v Sarajevu obdržel vyplněný dotazník ke kandidátství do EU. Odpovědět na 3 242 otázek trvalo Bosně a Hercegovině více než rok.

Nejvyšší bosenští představitelé předali dnes v Sarajevu předsedovi Evropské komise (EK) Jeanu-Claudeu Junckerovi vyplněný dotazník, který Bosna od komise dostala už v prosinci 2016, když v únoru téhož roku podala žádost o vstup do EU. Dohodnout se kolem odpovědí na 3242 otázek bylo pro politiky etnicky do značné míry stále rozdělené země velmi nesnadné.

Eurokomisař Hahn: Předání dotazníku EU ukazuje, čeho všeho může Bosna dosáhnout, když její politici spojí síly.

Juncker se v Sarajevu zastavil na cestě do balkánských států, při níž jejich vedoucí představitele seznamuje se strategií přibližování těchto zemí k EU. Dotazník mu slavnostně předali předseda bosenského předsednictva (kolektivní hlavy státu) Dragan Čović a předseda bosenské vlády Denis Zvizdić.

EU by se v roce 2025 mohla rozšířit o Srbsko a Černou Horu. Více >>>>

„Předání dotazníku EU ukazuje, čeho všeho může Bosna dosáhnout, když její politici spojí síly,“ uvedl podle agentury APA v souvislosti s touto událostí unijní komisař pro rozšíření Johannes Hahn. Ten Junckera na cestě doprovází.

Juncker v bosenském parlamentu: Nemohu vám slíbit datum, kdy se vaše země stane kandidátem. Důležitější je podstata než datum.

Předseda komise pak řekl, že rozdělení bosenští vůdci musejí rozdíly ve svých názorech překonat a spolupracovat, pokud chtějí, aby se jejich země jednou připojila k Evropské unii.

„Nemohu vám slíbit datum, kdy se vaše země stane kandidátem. Důležitější je podstata než datum,“ řekl Juncker v bosenském parlamentu shromážděným funkcionářům celostátních orgánů i orgánů obou entit tvořících Bosnu – Federace Bosny a Hercegoviny a Republiky srbské.

„Vyžaduje to společné úsilí celého státu, aby se stal členem. Kde jsou rozdílné názory, vede to k ochromení, vede to k odkládání,“ řekl také Juncker podle agentury Reuters.