Borrell vyzval Čínu k dodržování lidských práv a umožnění vstupu pozorovatelů OSN do země

© EPA-EFE/ JOHANNA GERON

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell dnes vyzval Čínu, aby umožnila vysoké komisařce OSN pro lidská práva Michelle Bacheletové navštívit západočínskou provincii Sin-ťiang. Cesta by podle něj měla vyšetřit údajné represe vůči muslimským Ujgurům.

„Znovu vyzýváme Čínu, aby umožnila smysluplný přístup do Sin-ťiangu pro nezávislé pozorovatele, včetně vysoké komisařky Bacheletové. Je klíčové umožnit nezávislé, nestranné a transparentní posouzení vážných obav, které má mezinárodní společenství,“ řekl Borrell na zasedání Rady OSN pro lidská práva (UNHRC) v Ženevě.

Borrell též vyzval k dodržování lidských práv v dalších čínských autonomních oblastech Tibetu a Vnitřním Mongolsku. V případě Hongkongu by podle něj měl Peking zajistit míru autonomie garantovanou podle zásady „jedna země, dva systémy“.

EU rozšíří protiruské sankce kvůli Navalnému, shodli se ministři zahraničí

Evropská unie rozšíří sankce proti ruským představitelům kvůli uvěznění opozičního lídra Alexeje Navalného a potlačování demonstrací na jeho podporu. Shodli se na tom dnes ministři zahraničí členských zemí.

Šéf unijní diplomacie ve svém projevu rovněž odsoudil „nepřijatelné represe proti poklidným demonstrantům v Rusku“ a vyzval také k obnovení „legitimní civilní vlády v Barmě“, kterou svrhl vojenský puč z 1. února. „Stejně jako jinde i tam demokracie musí zvítězit,“ řekl.

V pondělí, tedy v úvodní den zasedání UNHRC, vyzval k neomezenému přístupu do Sin-ťiangu pro vysokou komisařku OSN pro lidská práva Michelle Bacheletovou nebo jiného nezávislého odborníka také britský ministr zahraničí Dominic Raab. „Popsané týrání, které zahrnuje mučení, nucenou práci a nucenou sterilizaci žen, je extrémní a rozsáhlé. Děje se ve velkém,“ uvedl.

Nový sankční režim umožní Unii trestat porušování lidských práv jednodušeji

Ministři zahraničí na jednání v Bruselu schválili vznik nového sankčního režimu, který umožní Unii zmrazit majetek či zakázat vstup na své území lidem odpovědným za prohřešky proti lidským právům.

Stejnou kritiku vůči Pekingu v pondělí vyjádřil také německý ministr zahraničí Heiko Maas. „Všeobecná deklarace lidských práv, k níž se hlásíme, má jednoznačné vyznění, pokud jde o svévolné zadržování etnických menšin jako Ujgurů v Sin-ťiangu nebo tvrdé zasahování Číny proti svobodě v Hongkongu,“ citovala Maase agentura DPA.

Zásahy čínských úřadů proti etnické menšině Ujgurů v posledních měsících silně kritizovaly také USA a označily je za genocidu. Čínský ministr zahraničí Wang I ve svém pondělním vystoupení na konferenci v Ženevě obvinění odmítl a uvedl, že Ujgurové podle něj v Sin-ťiangu mají svobodu vyznání a jiná základní práva.

EU chce být lídrem v ochraně lidských práv. Bude usilovat o globální zákaz trestu smrti

Jaké jsou unijní priority na poli lidských práv? Vymýcení trestu smrti, ochrana lidských práv tváří tvář současným environmentálním a digitálním výzvám a efektivnější reakce díky hlasování kvalifikovanou většinou.