Boj s terorismem pokročil. Teroristé ztrácí přístup ke střelným zbraním

boj s terorismem

@ European Union, 2017

Teroristé nahradili střelné zbraně dodávkami a vlastnoručně vyrobenými výbušninami. Podle protiteroristického koordinátora EU to lze považovat za důkaz pokroku v boji s nebezpečnými atentátníky.

Teroristé, kteří útočili v Barceloně a Cambrils, použili auta, a nikoli střelné zbraně. Protiteroristický koordinátor EU Gilles de Kerchove tvrdí, že se k takovému útoku uchýlili proto, že ke zbraním neměli přístup, což lze považovat za úspěch.

„Fakt, že teroristé použili zbraně typu „udělej si sám“ je důkazem, že jsme pokročili vpřed,“ prohlásil de Kerchove. Střelné zbraně použili například teroristé při útoku v Paříži v roce 2015. Od té doby převládají útoky vlastnoručně vyrobenými výbušninami či nájezdy dodávek do davů lidí, jako tomu bylo 17. srpna ve Španělsku či v prosinci v Berlíně.

De Kerchove dále upozornil, že boj s terorismem komplikuje nejen široké spektrum zbraní, které mohou útočníci využít, ale také různé profily útočníků.

„Mezi teroristy jsou lidé, kteří mají přímé vazby na ISIS, dále ti, kteří se jím jen nechali inspirovat, a také osoby, které jednají samostatně nebo jako členové teroristické buňky,“ vysvětlil.

Nedávný útok ve Španělsku má navíc mezinárodní rozměr. Podle francouzských a španělských médií uprchli členové teroristické buňky do Francie, což nevylučuje ani policie. Podezřelí se měli před atentátem pohybovat i ve Švýcarsku a Belgii. Spojitost útoků s Českem ministr vnitra Milan Chovanec vyvrátil.

„Situaci budeme nadále sledovat a kdyby se objevily nové informace, budeme okamžitě reagovat.“ uvedl Chovanec na svém twitterovém účtu.

Za radikalizací stojí internet i učitelé koránu

Opatření, která mají zabránit útokům, jsou podle něj stejně důležitá, jako snahy zamezit radikalizaci muslimů. V této práci sehrávají důležitou roli zejména místní úřady a policejní jednotky.

„Jsou tu tři faktory, které motivují osoby k teroristickým činům. Za prvé je to nedostatečná integrace imigrantů, za druhé je to ideologie, zejména džihádismus, a za třetí internet, který radikalizaci urychluje,“ dodal de Kerchove.

Za radikalizací pachatelů útoku ve Španělsku mohou být odpovědni i vykladači koránu, takzvaní imámové. Podezření padá zejména na Abdelbaki Es Sattyho, který pravděpodobně zemřel při výbuchu nálože ve španělském Alcanaru, a to pouhý den před útoky v Barceloně.

De Kerchove proto uvedl, že je nutné investovat do vzdělávání imámů, aby se v mešitách rozvíjela mírumilovná podoba islámu, a nikoli nebezpečný džihádismus.

Italové navrhují, aby teroristy žaloval evropský prokurátor. Více >>>>

Chybami se EU učí

Evropa by se však sama měla učit, a to ze svých předcházejících chyb. De Kerchove doufá, že právě takový přístup zvolí i nový zvláštní výbor Evropského parlamentu, který má začít fungovat již příští měsíc. Výbor složený z 30 členů bude mít za úkol posuzovat teroristické hrozby a určovat potencionální chyby, kvůli kterým mohlo dojít k teroristickým útokům v různých členských státech EU.

„Pokud bude cílem výboru jen zaznamenávat chyby ostatních, ničemu to nepřispěje,“ uvedl de Kerchove, který by měl v září před výborem vystoupit.

Gilles de Kerchove je původem z Belgie a dříve zastával funkci vysokého představitele EU pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku. Do funkce protiteroristického koordinátora byl jmenován již před deseti lety v návaznosti na teroristické útoky v Madridu v roce 2005.

S využitím EurActiv.com.