Boj s ruskou propagandou: unijní plán se blíží k dokončení

© Shutterstock / plavevski

Už dnes večer má bruselský think-tank představit očekávanou studii o možnostech unijního boje s ruskou propagandou. EU by měl mimo jiné pomoci čelit současné informační válce spojené s konfliktem na Ukrajině. V Bruselu už vzniká speciální jednotka odborníků, kteří si mají s ruskou propagandou poradit. Podrobnosti přinesl server Hlídací pes.

Od letošního ledna se Evropská komise hlouběji zabývá myšlenkou, jak neutralizovat ruskou propagandu. Přiměla ji k tomu výzva několika členských států, které znepokojuje propojení ruské agrese na východní Ukrajině s informační válkou probíhající i v EU.

Už dnes večer má být v lotyšské Rize představen první ucelený návod, jak ruské propagandě čelit. Informuje o tom server HlídacíPes.org. Před nadcházejícím summitem Východního partnerství se totiž v Rize koná mediální konference. Samotný dokument by měl být dokončen v červnu.  

Plán připravuje bruselský think-tank Evropská nadace pro demokracii (EED). Podle jeho šéfa Jerzyho Pomianowského nemá být výsledkem unijních snah žádná „kontrapropaganda“.

Zároveň bude muset Unie zapojit celou škálu nástrojů. Jednou z možností je i plnoformátová ruskojazyčná televize.

„Pokud se bavíme o pluralitním médiu vysílajícím v ruštině, zcela jistě to nemůže být čistě zpravodajský kanál,“ řekl serveru Pomianowski v nedávném rozhovoru.

Ruskojazyčný prostor pod vládou Putina

Mezi návrhy se však mohou objevit i menší projekty, jako jsou nezávislé internetové servery, podpora nezávislých filmařů nebo internetových rádií. Svůj přístup k ruskojazyčnému vysílání by měly podle Pomianowského změnit i zavedené „západní“ značky jako je BBC, Deutsche Welle, či Rádio Svobodná Evropa.

„Věřím, že i tyhle zavedené značky budou schopné reflexe a že budou otevřeny novým přístupům a že naši studii budou brát jako důležitou inspiraci k tomu, jak budovat nový obsah a dostávat ho k novým příjemcům,“ řekl.

Mediální aktivita by neměla směřovat jen k publiku v samotném Rusku, ale v celém ruskojazyčném prostoru. Podle Pomianowského je totiž problém, že „významnému evropskému jazyku v mediální sféře dominuje centrálně kontrolovaná skupina médií přímo spojená s lidmi kolem prezidenta Putina“.

Jednotka odborníků

Nadace se nezaměřuje jen na boj s ruskou propagandou v souvislosti s hybridní válkou na Ukrajině.

„V první řadě reflektujeme to, že stav ruských státních médií se za posledních deset let výrazně zhoršil. Otevřenost, pluralitu a svobodu projevu je v Rusku – nejen v médiiích – systematicky potlačována. To, co dnes vidíme v souvislosti s děním na Ukrajině je jen vrchol ledovce,“ vysvětluje Pomianowski.

Při Evropské komisi zároveň vzniká jednotka strategické komunikace, která má kontrolovat a opravovat chybné nebo lživé zprávy a poskytovat vyvážené informace. K tomu má využívat články, komentáře, fact sheety nebo infografiky, které budou vznikat i v ruském jazyce.

Své odborníky na komunikaci do ní mohou vyslat jednotlivé členské země.

Autor: Adéla Denková