Boj proti pandemii pokračuje. Lídři chtějí zrychlit očkování a vymyslet „očkovací certifikát“

© EPA-EFE/OLIVIER HOSLET / POOL

Evropská unie musí co nejdříve urychlit schvalování, výrobu a distribuci vakcín proti covidu-19, aby očkování mohlo po počátečních problémech nabrat tempo. Shodli se na tom dnes prezidenti a premiéři unijních zemí. Lídři také chtějí během příštích tří měsíců připravit podmínky pro vytvoření společného očkovacího certifikátu.

„Náš boj proti pandemii pokračuje. Je stále náročný kvůli šíření nových mutací a kvůli nutnosti správně vyvážit omezení a hladký pohyb zboží a služeb na jednotném trhu,“ uvedl před jednáním předseda Evropské rady Charles Michel.

Šéfové států a vládu se dnes na videosummitu shodli, že přísná omezení jsou stále na místě. „Epidemiologická situace je stále vážná a dále ji komplikují nové varianty (viru). Proto musíme pokračovat v přísných omezeních a zároveň zesílit snahu o rychlejší získávání vakcín,“ uvedli v přijatém prohlášení.

Agentura EU schvaluje vakcíny v maximálním tempu, říká ředitelka Ústavu pro kontrolu léčiv Storová

Na unijním povolování vakcín proti covidu se podílí i čeští vědci, říká ředitelka SÚKL Irena Storová. Vakcíny jsou k dispozici rychleji, než se čekalo.

Urychlení očkování

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová po rokování prohlásila, že jednání s firmami jsou na dobré cestě a že je pro sedmadvacítku unijních zemí reálné splnit Bruselem dříve stanovený cíl, tedy naočkovat do konce léta 70 procent dospělých obyvatel. „Pokud se podíváte na čísla, jsme optimisté co se týče naší kapacity dosáhnout tohoto cíle,“ řekla novinářům von der Leyenová.

Během videokonference prezentovala lídrům údaje, podle nichž unijní země do konce března dostanou okolo 100 milionů očkovacích dávek, ve druhém čtvrtletí by pak měl proud vakcín do EU výrazně zrychlit a do konce června by mohlo přibýt dalších téměř 500 milionů. Potvrzených je z nich však zatím jen necelá polovina a i vzhledem k problémům s doručováním vakcín zejména od společnosti AstraZeneca jsou někteří politici ohledně dosažení zmíněného cíle skeptičtí.

AstraZeneca možná nesplní své závazky ani do poloviny tohoto roku. Dodá zřejmě o polovinu méně dávek vakcín

Společnost AstraZeneca zřejmě doručí do EU ve druhém čtvrtletí méně než polovinu původně přislíbených dávek své vakcíny proti covidu-19. Z původně dohodnutých 180 milionů by mohla dodat méně než 90 milionů. Zvýšené obavy však firma vyvrací.

Šéf britsko-švédské společnosti Pascal Soriot dnes v debatě s europoslanci prohlásil, že věří tomu, že firma ve druhém čtvrtletí splní své závazky k Unii, které má dodat 180 milionů dávek.

Lídři dnes ve snaze urychlit vakcinaci také vyzvali Komisi k větší podpoře vzájemné spolupráce výrobců očkovacích látek a k usnadnění dodávek surovin potřebných pro jejich produkci, jejíž nedostatečná velikost je hlavní příčinou pomalého rozjezdu celounijní očkovací kampaně.

The Capitals: Musíme podpořit evropskou výrobu vakcín, volá skupina premiérů

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 

Zelené pruhy pro kamiony a očkovací certifikát

Země také sjednotily svůj pohled na přiměřenost kontrol na hranicích. Lídři se shodli, že přes přísná cestovní omezení musí fungovat plynulý provoz nákladní dopravy. V současnosti se přitom kvůli testům požadovaným Německem tvoří fronty kamionů na jeho hranicích s Českem a Rakouskem.

„Rázně jsem doporučila, aby země dbaly na dodržování zelených pruhů pro kamiony,“ prohlásila po jednání šéfka komise Ursula von der Leyenová s odkazem na pruhy pro rychlý průjezd nákladní dopravy přes hranice. Podle diplomatického zdroje Hospodářských novin německá kancléřka Angela Merkelová na jednání přislíbila, že testování řidičů kamionů její země zruší.

Vůdci unijních zemí se dnes podle von der Leyenové shodli také na tom, že chtějí do tří měsíců připravit parametry jednotného digitálního očkovacího certifikátu. Jednotný pohled však zatím stále nemají v tom, zda by měl lidem usnadňovat cesty přes hranice a pomoci před letní sezónou po roce strádání oživit turistický ruch. Zatímco jihoevropské země či například Rakousko certifikáty prosazují, Německo či Francie jsou opatrnější a zdůrazňují, že jejich případné zavedení nesmí diskriminovat neočkované osoby.

Rakousko chce zavést „zelené pasy“ pro očkované a negativně testované i bez dohody na úrovni EU

Rakouský kancléř Sebastian Kurz chce zavést v zemi tzv. zelené pasy pro očkované, vyléčené a negativně testované na koronavirus i v případě, že se na tomto plánu neshodne celá EU. Podle Kurze by tyto certifikáty měly začít fungovat na jaře.