Boj o křeslo šéfa OSN: Slovenský ministr Lajčák byl ve třetím kole druhý

sídlo OSN v New Yorku; zdroj: Shutterstock.com; autor: blurAZ

Překvapení a úspěch pro slovenskou diplomacii. Tak se dá označit včerejší třetí kolo hlasování o post generálního tajemníka OSN, ve kterém skončil slovenský ministr zahraničí a kariérní diplomat Miroslav Lajčák druhý.

Třetí kolo tajného hlasování o post generálního tajemníka OSN, které se konalo včera, představuje velký úspěch pro slovenského kandidáta Miroslava Lajčáka. Současný ministr zahraničí Slovenska skončil druhý, první místo ve třetím kole obsadil bývalý portugalský premiér António Guterres. A země EU zde mají také třetí želízko v ohni – generální ředitelku UNESCO Irinu Bokovovou, která pochází z Bulharska. Ta si rozdělila třetí místo s bývalým srbským ministrem zahraničí Vukem Jeremićem.

Kandidáti ze zemí EU si tak připisují velký úspěch. Čtvrté kolo hlasování o post generálního tajemníka Organizace spojených národů, která sdružuje celkem 193 států světa, se uskuteční 9. září. Současnému šéfovi OSN Pan Ki-munovi z Jižní Koreje vyprší mandát 31. prosince. O tom, koho 15členná Rada bezpečnosti zvolí jako jeho nástupce, by mělo být jasno v říjnu.

Zástupci Rady bezpečnosti ve třetím kole rozhodovali o osudu zbývajících 10 kandidátů, a vybírali při tom ze tří možností: podporuji, nepodporuji nebo nemám názor.

Život diplomata Lajčáka

Zahraniční média označují druhé místo Miroslava Lajčáka za velké překvapení. V předchozích dvou kolech, které se konaly koncem července a první týden v srpnu, totiž takový úspěch neměl. Ve druhém kole získal pouze dvakrát „podporuji“ zatímco včera devět.

Lajčák vystudoval proslulý Moskevský státní institut mezinárodních vztahů (MGIMO) a profesionální kariéru zahájil v roce 1988 na ministerstvu zahraničí bývalého Československa. Působil také jako slovenský velvyslanec v Japonsku a v letech 2001 až 2005 v tehdejší Jugoslávii.

V letech 2010 až 2012 pak také pracoval jako výkonný ředitel pro Evropu a střední Asii v Evropské službě pro vnější činnost v Bruselu, kariéra v mezinárodních institucích jako EU nebo právě v OSN pro něj ale začala už dříve.

Rusko a Čína chtějí zástupce z Východu

Díky obsazení druhého místa Miroslavem Lajčákem se oživila diskuse o tom, že by se příštím generálním tajemníkem měl stát zástupce „východoevropské skupiny“, kam patří kromě zemí bývalého Sovětského svazu také státy střední a východní Evropy. Právě ona je totiž jediná, která svého představitele v čele OSN zatím neměla.

Stálý zástupce Ruska při OSN Vitalij Čurkin se už v minulosti nechal slyšet, že jeho země by v křesle generálního tajemníka ráda viděla právě zástupce východoevropské skupiny, což by mohla být výhoda pro Lajčáka i Bokovovou. Regionální princip, podle kterého je nyní na řadě zástupce z východní Evropy, by měl být údajně zachován také podle Číny.

Aby však Miroslav Lajčák dosáhl na post generálního tajemníka, musel by předběhnout portugalského kandidáta Gutterese, který vyhrál i první dvě kola hlasování, a je tak nejsilnějším favoritem. Kromě toho, že působil jako portugalský premiér, také deset let vykonával funkci Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky.

S využitím EurActiv.com.