Boj EU proti americkým clům pokračuje, Trump si klade podmínky

EU USA Čína cla

© Shutterstock

S americkým ministrem obchodu Rossem bude příští týden jednat eurokomisařka pro obchod Malmströmová. Prezident Trump tvrdí, že EU Spojené státy ekonomicky zneužívá. Chce také, aby Evropané posilovali své vojenské kapacity.

Spojené státy si pro vynětí Evropské unie z nových cel na dovoz oceli a hliníku kladou řadu podmínek v oblasti obchodní i obranné politiky, včetně omezení dodávek oceli z EU do USA na loňské úrovni. Informuje o tom dnes německý časopis Der Spiegel.

Spojené státy podle listu rovněž požadují, aby EU podnikla opatření proti čínské oceli prodávané za dumpingové ceny a spolupracovala v řadě dalších obchodních záležitostí.

EU už proti levné čínské oceli zasahuje. Přečtěte si více >>>>

Američané podle listu chtějí také záruky, že Evropa bude posilovat své vojenské kapacity.

Podmínky představil americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer na setkání s eurokomisařkou pro obchod Cecilií Malmströmovou v Bruselu, píše Der Spiegel.

Zdroj agentury Reuters z Evropské komise ve čtvrtek uvedl, že Malmströmová se příští týden setká s americkým ministrem obchodu Wilburem Rossem a pokusí se neshody kolem cel vyřešit.

Americký prezident Donald Trump minulý čtvrtek podepsal dekret o zavedení 25procentního cla na dovoz oceli a desetiprocentního cla na dovoz hliníku do USA. Cla mají vstoupit v platnost 15 dní po podpisu dekretu. Z nových cel byly od začátku vyjmuty Kanada a Mexiko, o získání výjimky nyní usiluje také Evropská unie.

Přečtěte si také: Čeští oceláři se obávají přílivu asijských výrobků do Evropy >>>>

Trump začátkem týdne uvedl, že Ross bude jednat se zástupci Evropské unie o odstraňování cel a dalších obchodních bariér uplatňovaných na dovoz zboží z USA. O víkendu podle agentury AP zopakoval svůj názor, že Evropská unie Spojené státy ekonomicky zneužívá.

„Pokud (EU) odstraní své odporné bariéry a cla na dovážené americké produkty, odstraníme ty své i my,“ napsal Trump minulou sobotu na Twitteru. V neděli pak znovu pohrozil zvýšením cel na dovoz automobilů z EU.

Obchodní bariéry mezi EU a USA měla odstranit dohoda TTIP. S příchodem Trumpa ale usnula >>>>