Blair je připraven změnit EU

Dneškem se Británie ujímá pomyslného žezla v Evropské unii. Čeká ji nelehký úkol.

Vedle snahy o nalezení shody o budoucí finanční perspektivě Evropské unie se Británie pokusí zahájit diskuse o celkové změně finanční struktury EU. Zároveň by měla ostatní státy přesvědčit, aby souhlasily s řadou kontroverzních legislativních návrhů – např. směrnicí o službách nebo chemickou legislativou REACH. To bude Británii stavět do poměrně delikátní situace, protože sama britská vláda je oponentem některých návrhů, např. směrnice o pracovní době, uvádějí Financial Times.

Britský ministr zahraničí Jack Straw ve čtvrtek představil priority předsednictví. Zavázal se, že jeho země zajistí pokrok v přijetí směrnice o službách, pokročilých ekonomických reformách a snížení regulace v podnikání.

Mezi další cíle britského předsednictví patří snaha o razantní reformu Společné zemědělské politiky. Tony Blair dokonce před britskými poslanci prohlásil, že se vzdá britské slevy, pokud bude SZP zrušena. Ministr financí Gordon Brown spojil plány na snížení chudoby v Africe, což bude téma dalšího summitu G8 v Gleneagles, s reformou SZP. Podle Browna dotace v rozvinutých zemích odpírají farmářům v chudších státech dostat se ven z chudoby.