Biden začíná navazovat kontakty s Evropou. Unijní špičky hovoří o obnově globálního partnerství

© EPA/ANDREAS GEBERT 2015

Nově zvolený americký prezident se včera telefonicky spojil s lídry hlavních evropských organizací – Evropskou unií a NATO. Hovořil s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem, předsedkyní Komise Ursulou von der Leyenovou a generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

Vrcholní představitelé Evropské unie včera nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky.

Budoucí šéf Bílého domu včera poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

„Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách,“ stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Budoucího šéfa Bílého domu Michel rovněž pozval do Bruselu na mimořádný summit se zástupci evropské sedmadvacítky, který by se měl uskutečnit v příštím roce. „Nyní je čas na to, abychom spojili síly,“ uvedl předseda Evropské rady na twitteru.

Zvolený prezident USA včera hovořil také s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. „Je to nový začátek pro globální partnerství EU a USA,“ uvedla na twitteru. Silná EU a silné Spojené státy podle von der Leyenové mohou utvářet celosvětovou agendu „založenou na spolupráci, multilateralismu, solidaritě a sdílených hodnotách“.

https://twitter.com/vonderleyen/status/1330919605553016832

Poprvé včera Biden telefonicky hovořil také s generálním tajemníkem Severoatlantické aliance Jensem Stoltenbergem. „Hovořili o důležitosti naší transatlantické aliance jako základního kamene naší kolektivní bezpečnosti,“ stojí v prohlášení NATO k rozhovoru.

Agentura Reuters připomněla, že dosluhující prezident Donald Trump měl napjaté vztahy se spojenci z Evropské unie i Severoatlantické aliance. Otevřeně například podporoval brexit a kritizoval evropské členy NATO kvůli nízkým výdajům na obranu.