Bezkompromisní unijní politika? EK i EP si chce došlápnout na země V4 v otázkách právního státu i čerpání dotací

[© Shutterstock/fredex]

Evropská komise (EK) vedená Ursulou von der Leyenovou podle německého deníku Die Welt změní svou politiku vůči zemím visegrádské skupiny – Česku, Slovensku, Polsku a Maďarsku. Bude tvrdá v otázkách právního státu, ale zároveň s V4 povede strukturovaný dialog, jehož cílem je vzájemný respekt a uvolnění napětí uvnitř EU. V plánu jsou mimo jiné častější návštěvy evropských politiků v zemích Visegrádu nebo vyrovnanější migrační politika.

„Pod von der Leyenovou Evropská komise v březnu zřejmě nenavrhne rozdělování migrantů podle pevných kvót,“ píše německý list o jednom z témat, které minulou Evropskou komisi a země Visegrádu hluboce rozdělovalo. Místo toho bude chtít Brusel podle deníku výrazně rozšířit ochranu vnějších hranic EU a přijmout urychlená opatření pro důslednější vracení neúspěšných žadatelů o azyl do zemí původu.

Kompromisní vyrovnávání

Takovýto krok ze strany EK, který by zejména v otázce kvót odpovídal dlouhodobým postojům V4, by pak podle Die Welt mohl vést k větší připravenosti ke kompromisu ze strany čtveřice zemí v otázkách jako je budoucí rozpočet EU nebo její klimatická politika.

„I když chce Brusel Východoevropanům vyjít vstříc, nechce šéfka EK dělat žádné kompromisy v otázce porušování principů právního státu, pokud jde o svobodu mínění nebo justici,“ konstatuje list. Řízení vůči Maďarsku a Polsku tak budou pokračovat.

Unijní řízení s Polskem a Maďarskem nejsou účinná, tvrdí Evropský parlament

Řízení EU s Polskem a Maďarskem kvůli porušování unijních hodnot jsou neúčinná a měla by se zefektivnit. Situace v obou zemích se navíc zhoršuje. Shodli se na tom dnes europoslanci, kteří vyzvali ke změně přístupu k hodnocení obou zemí.

Česko-unijní spor o dotace

Nezmizí zřejmě ani tlak na Česko, aby kompletně vyjasnilo, jak používal prostředky z evropských fondů současný premiér Andrej Babiš, což požaduje například předsedkyně výboru Evropského parlamentu (EP) pro rozpočtovou kontrolu (CONT) Monika Hohlmeierová.

Ta v rozhovoru poskytnutém ČTK prohlásila, že Evropská unie potřebuje novou právní úpravu namířenou proti oligarchům. V řadě zemí EU včetně Česka se podle ní v posledních letech vytváří „oligarchické struktury“. Hohlmeierová v rozhovoru několikrát zdůraznila, že pro českého premiéra Babiše platí stejná pravidla jako pro všechny jiné občany EU.

„Potřebujeme nařízení proti oligarchům,“ odpověděla Hohlmeierová na dotaz, zda se dají z kauzy českého premiéra vyvodit obecné závěry pro fungování EU. „Stále více pozorujeme, že se v uplynulých letech začaly utvářet určité oligarchické struktury, jako teď i v Česku. To ale není cíl Evropské unie,“ zdůraznila europoslankyně.

Tím je podle ní rozvoj celé společnosti v jednotlivých unijních zemích. Nové ustanovení proti oligarchům by tak podle ní mělo jasně říci, že vysoce postavení politici nemohou být zároveň příjemci peněz z evropských dotací.

Babišův střet zájmů potvrzuje i druhý audit EK. Ministerstvo zemědělství zprávu k auditu zatím neobdrželo

Podle serveru Neovlivní.cz se i ve druhém auditu Evropské komise uvádí, že český premiér je ve střetu zájmů. Ministerstvo zemědělství ani Státní zemědělský intervenční fond ale zatím finální zprávu k auditu zemědělských dotací pro Agrofert nemají.

Kromě možného střetu zájmů ale musí podle německé europoslankyně EU začít debatovat také o tom, „kolik peněz smí jediná osoba od EU dostat“. „Nechci nikomu nic brát, chci se jen zamyslet nad tím, jak bychom mohli zajistit spravedlivé rozdělení (peněz) mezi co nejvíce lidí,“ zdůraznila Hohlmeierová. Podle ní by měla EU stanovit „maximální hranici“ toho, co může jeden vlastník firem čerpající z evropských fondů dostat. „A to se nevztahuje jen na Česko, ale na celou EU,“ zdůraznila Hohlmeierová.

Zásah EP do národních záležitostí

O obnovení trestního stíhání premiéra Babiše v kauze Čapí hnízdo, v níž jde o možné zneužití unijních dotací, debatovali ve středu poslanci Evropského parlamentu na plenární schůzi ve Štrasburku. V únoru by měli přijmout příslušné usnesení.

Výhrady, že debata o českém premiérovi nepatří na půdu Evropského parlamentu, označila Hohlmeierová za „škodlivou propagandu“. „Vždy, když vyvstanou problémy, má parlament povinnost o těchto problémech debatovat a přispívat k jejich řešení,“ řekla. Nezáleží podle ní přitom na tom, v jaké zemi se problémy objeví. „Premiér, člen vlády, ať už v jakékoli zemi, má zvláštní zodpovědnost,“ dodala.

Na plénu Evropského parlamentu se řešily kauzy českého premiéra Babiše

Obnovení trestního stíhání českého premiéra Andreje Babiše se dnes dostalo na program plenárního zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku. Hlavní náplní diskuse byla rozepře europoslanců, jestli by Parlament vůbec měl tento případ řešit.

Výbor pro rozpočtovou kontrolu, kterému německá politička předsedá, je podle ní zodpovědný za to, aby se evropské peníze vyplácely správně, spravedlivě a v souladu s pravidly.

„Jen proto, že se jedná o premiéra, nemůže se dožadovat speciálního zacházení před zákonem,“ řekla Hohlmeierová k případu Andreje Babiše. „Pro něj platí stejná pravidla jako pro každého jiného skutečného vlastníka,“ uvedla. „Před zákonem si je každý rovný, ať už má hodně peněz, nebo málo, ať už je politicky mocný, nebo vůbec není v politice,“ dodala.

„Já pana Babiše neznám. Nemám vůči němu pozitivní ani negativní pocity,“ zdůraznila Hohlmeierová. Výbor CONT, který se zabývá i kauzou Čapí hnízdo, podle ní pracuje „věcně, odborně a klidně“. „Neřeknu o panu Babišovi jediné negativní slovo. Nebudu ho obviňovat, ani napadat. Jen se musí držet pravidel stejně jako všichni ostatní,“ řekla členka bavorské Křesťanskosociální unie (CSU).

EU by měla při podezření ze střetu zájmů přijmout tvrdší preventivní opatření, říká šéfka kontrolního výboru EP

Audity Evropské komise zabývající se možnými střety zájmů při čerpání prostředků EU musí být rychlejší, aby trest mohl přijít dostatečně brzy. Uvedla to předsedkyně výboru Evropského parlamentu pro rozpočtovou kontrolu (CONT) Monika Hohlmeierová.

Strach zabývat se problémy vysoce postavených osobností nemá politička podle svých slov mimo jiné proto, že i její otec mezi ně patřil. Otcem Hohlmeierové byl jeden z nejvýraznějších německých politiků druhé poloviny 20. století, dlouholetý bavorský premiér a neúspěšný kandidát na německého kancléře Franz Josef Strauss.

„Všichni jsou si před zákonem rovni. To je základ, na kterém Evropská unie stojí… A proto musí i pan Babiš vydržet přímé otázky,“ zdůraznila na závěr rozhovoru Hohlmeierová.

Na konci února vyrazí výbor CONT Česka. Jeho členové, kteří se mimo jiné zabývají zneužíváním evropských dotací, budou zjišťovat, jak země za posledních pět let upravila svůj přístup k nakládání s prostředky z EU.

Do Česka se chystá skupina europoslanců z kontrolního výboru. Zajímat je bude nakládání s fondy

Zástupci výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu (CONT) budou počátkem příštího roku v Česku zjišťovat, jak země za posledních pět let upravila svůj přístup k nakládání s prostředky z Evropské unie.