Bez Visegrádu by Unie měla problém, myslí si Fico. Vraťme se k podstatě EU, vyzval Babiš

V4 kvóty

© Archiv maďarského úřadu vlády

Visegrádští premiéři se sešli v Maďarsku, aby hovořili o evropských otázkách. Poselství z Budapešti zní: jsme odlišní, ale Evropa by nám měla naslouchat. Ekonomicky jsme velmi úspěšní. Kvóty nám vadí.

Evropská unie je dobrý projekt, měla by se ale vrátit ke své podstatě. Při panelové diskuzi během dnešního summitu Visegrádské skupiny (Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko) v Budapešti to řekl český premiér Andrej Babiš.

Zdůraznil také, že V4 je proevropská, a Evropskou unii vyzval, aby této skupině naslouchala a nesnažila se přijímat rozhodnutí bez konsenzu.

„Vraťme se k podstatě,“ vybídl Babiš v projevu k budoucnosti Evropské unie, který kromě něj v maďarské metropoli pronesli také premiéři Maďarska Viktor Orbán, Slovenska Robert Fico a Polska Mateusz Morawiecki.

Evropská unie se podle Babiše často zabývá zbytečnými věcmi. Kritizoval také procesy jejího rozhodování, kdy je možné některé státy přehlasovat. Evropskou komisi je podle něj třeba odpolitizovat. „Hlavní slovo mají mít členské státy,“ dodal.

Také koncept takzvané dvourychlostní Evropy je podle českého premiéra v demisi špatný. „Jak se měří ta rychlost?“ zeptal se. „Česká republika má skvělou rychlost,“ uvedl s odkazem na hospodářskou situaci ve své zemi.

Maďarsko: Jsme úspěšný členský stát a kritiky už máme dost. Přečtěte si rozhovor >>>>

„Je třeba, aby nám Evropa naslouchala,“ prohlásil také Babiš. Jedním z témat, kdy visegrádským zemím Evropa nenaslouchala, byla podle něj situace při hlasování o kvótách na přerozdělování uprchlíků v rámci EU.

„Pro nás zásadní problém jsou ty kvóty, které rozdělují, a stále na tom někdo trvá,“ postěžoval si Babiš.

Přečtěte si také: Orbánova vláda v lidech vyvolala zmatek kvůli migraci, teď s tím má problémy >>>>

Jsme úspěšní, nechte nás být

Za úspěšný projekt označil Visegrádskou skupinu také slovenský premiér Fico. „Kdyby tento region nebyl ekonomicky tak úspěšný, jak je, Evropská unie by měla problém,“ uvedl s tím, že právě díky Česku, Slovensku, Polsku a Maďarsku se Unii nyní daří.

Také podle předsedy slovenské vlády je Visegrádská čtyřka proevropská. Fico přitom důrazně odmítl kritiku, která se na V4 snáší „jen proto, že máme občas jiný názor“.

Západ EU nám občas nerozumí. Je ale Česko dostatečně aktivní, nebo jen vzdychá? >>>>

To, že má V4 odlišný názor například na kvóty na přerozdělování uprchlíků, by podle Fica nemělo znamenat, „že nás budou vyřazovat a označovat za černé ovce“.

Fico stejně jako Babiš vyzval Evropu, aby visegrádským zemím více naslouchala a snažila se řešení hledat konsenzem. „Pokud se prosadí princip, který nerespektuje konsenzus, EU skončila,“ dodal předseda slovenské vlády.

Přečtěte si také: Polsko a Maďarsko versus Brusel – kdo se udrží? >>>>