Berlín a Brusel chtějí v Evropě vybudovat nadnárodní trh s elektřinou

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: Dan.

Německo se chystá přepsat pravidla, podle nichž se řídí evropská energetika. Zdatně mu sekunduje Evropská komise. Konzultační dokument k novému modelu trhu s elektřinou, který vydala dva týdny po zveřejnění německé koncepce, přebírá německé nápady.

Evropa se vrací k volnému trhu s elektřinou. Tak se dají shrnout německá energetická koncepce a plány Evropské komise. V příštích letech by měly v Evropě dominovat krátkodobé trhy s elektřinou, které budou v rámci Evropy propojené. Na nich nebude nikdo uměle bránit cenám elektřiny, aby v době nedostatku vystřelily prudce vzhůru, klidně nad tisíc eur za megawatthodinu. Tyto cenové špičky by měly motivovat výrobce, obchodníky i spotřebitele k investicím, které pomohou nový energetický systém s vysokým podílem obnovitelných zdrojů stabilizovat.

Cenové signály z krátkodobých trhů fungují už teď. Ještě před pár lety rostl počet hodin v roce, kdy cena elektřiny ve střední Evropě padala hluboko pod nulu. To přimělo výrobce investovat do opatření, která zvýšila pružnost výroby elektráren. Zdroje, které firmy stavěly pro celoroční výrobu na plný výkon, nyní umí v některých případech snížit výkon až o 80 procent. Počet hodin se zápornou cenou díky tomu klesl.

Elektřina až za 1200 eur

K vyrovnávání trhů se podle německé i evropské koncepce nejlépe hodí vnitrodenní trhy, kdy se kupuje a prodává elektřina těsně před okamžikem spotřeby. Spolu s neřízenými výkyvy cen tyto trhy dají podle autorů koncepcí prostor i pro rozvoj komerčních řešení pro skladování energie či pro přizpůsobování spotřeby na straně odběratelů.

Energetičtí analytici nicméně tvrdí, že rozdíly mezi minimálními a maximálními cenami by musely výrazně vzrůst, aby se energetické sklady uživily, nebo aby se vyplatilo firmám a domácnostem měnit své chování. Zatím dokážou dodat levněji potřebnou flexibilitu do systému stávající elektrárny.

Celý článek najdete na webu E15.cz.

Autor: Jan Stuchlík