Běloruská Belavia ruší lety do Evropy, ministři EU mezitím domlouvají podobu sankcí

© EPA/TATYANA ZENKOVICH

Evropská unie hodlá zaměřit nové sankce vůči Bělorusku na jeho ropný průmysl či finanční služby. Chce také omezit finanční zdroje tamního autoritářského režimu tím, že mu ztíží vývoz potaše, v jehož produkci patří země ke světové špičce. Navrhli to dnes ministři zahraničí unijních zemí, kteří se sešli na neformálním jednání v Lisabonu.

Lídři EU se v pondělí shodli na uvalení cílených sankcí vůči běloruskému režimu poté, co tamní úřady v neděli donutily nouzově přistát letoun společnosti Ryanair, aby zadržely novináře a kritika vlády Ramana Prataseviče s jeho partnerkou, kteří byli na palubě.

Evropský blok akci ostře odsoudil, někteří lídři ji označili za únos či státní terorismus. Unijní diplomacie nyní ladí podrobnosti nových sankcí, které mají zasáhnout sektory, z nichž má příjmy státní aparát běloruského vůdce Alexandra Lukašenka.

„Únos letadla a zatčení dvou pasažérů jsou naprosto nepřijatelné a my zahájíme diskusi o přijetí sektorových a ekonomických sankcí,“ řekl novinářům před jednáním šéf unijní diplomacie Josep Borrell.

Podcast: Summit EU v kostce: Bělorusko, Vrbětice i klimatické cíle

Lídři zemí EU se tento týden potkali na mimořádném summitu. Řešili zejména reakci EU na únos letadla běloruským režimem a agresi Ruska. Dostalo se ale také na covidové pasy či klimatické cíle. Na čem se lídři shodli?

Jednotliví ministři navrhovali zaměřit se na různé oblasti hospodářství. Šéf německé diplomacie Heiko Maas mluvil o omezení finančních transakcí, zatímco jeho litevský kolega Gabrielius Landsbergis hovořil o sankcích cílených na ropný průmysl.

„Klíčem je podle mě potaš. Víme, že Bělorusko produkuje hodně potaše, je jedním z největších producentů na světě. A myslím, že by Lukašenko tvrdě pocítil, kdybychom něco dohodli v této oblasti,“ prohlásil lucemburský ministr Jean Asselborn. Bělorusko je po Kanadě druhým největším vývozcem uhličitanu draselného označovaného jako potaš, který slouží jako hnojivo či látka k výrobě pracích prášků.

Evropská unie kvůli loňským volebním manipulacím Lukašenka neuznává jako prezidenta a opakovaně odsuzuje potlačování opozice. Unie již několikrát rozšířila loni zavedený sankční seznam, na němž vedle vůdce režimu figuruje na osm desítek jeho představitelů i několik institucí a firem.

Premiér Babiš odlétá do Bruselu na mimořádný summit, tématem bude i únos letadla běloruským režimem

Sídlo Evropské rady po několika měsících opět ožívá. Do Bruselu se dnes dostaví předsedové vlád 27 členských zemí EU.

Omezení letecké dopravy

Evropa na běloruské jednání reagovala i omezením letecké dopravy. Letadla evropských aerolinek se vyhýbají běloruskému letovému prostoru.

To se týká i Českých aerolinií (ČSA). ČSA se budou Bělorusku vyhýbat na lince z Prahy do Moskvy, která poletí po náhradní trase. Přerušení letů nad Běloruskem oznámily také aerolinky Ryanair, SAS, Finnair, Lufthansa, KLM, Air France, LOT a airBaltic. Z mimoevropských pak například Singapore Airlines.

Ve středu se jedno letadlo na trase z Minsku do Barcelony obrátilo a vrátilo se do běloruské metropole. Piloti se tak rozhodli poté, co jim polští dispečeři sdělili, že je možné, že nebudou moci vstoupit do francouzského vzdušného prostoru.

Lídři se shodli na potrestání Běloruska, chtějí omezit přelety i další mobilitu

Jaká je společná reakce EU na vynucené přistání civilního letu v Minsku? Cílené sankce, výzva unijním přepravcům, aby se vyhýbali přeletům běloruského vzdušného prostoru, stejně jako plán znemožnit přelety a přistání běloruských aerolinek na území Unie.

Běloruský národní dopravce ruší lety

Evropské země navíc také pozastavují provoz běloruských aerolinek Belavia na svém území. Společnost Belavia musela až do 30. října zrušit lety do destinací v osmi zemích, a to v Belgii, Itálii, Německu, Nizozemsku, Polsku, Rakousku, Španělsku a do Kaliningradu, který tvoří součást Ruské federace. Aerolinky dnes oznámily, že je k tomu donutil právě zákaz vydaný některými evropskými zeměmi.

Provoz běloruských aerolinek Belavia na svém území pozastaví od pátku až do vyšetření nedělního incidentu i Česká republika, informoval ve středu vicepremiér Karel Havlíček. Do Prahy dosud pravidelně létala přímá linka Belavie z Minsku, v provozu byla třikrát týdně. K podobnému opatření už přistoupily například i Francie, Litva, Švédsko, Lotyšsko, Slovensko a Polsko, ze zemí mimo EU pak Velká Británie a Ukrajina.

Česko se přidá k evropským zemím a pozastaví provoz běloruských aerolinek Belavia

Česko od pátku pozastaví provoz běloruských aerolinek Belavia v České republice. Rozhodla o tom dnes Bezpečnostní rada státu, informoval na tiskové konferenci vicepremiér Karel Havlíček (za ANO).