Belgie se zmítá v politické krizi

Belgický král Albert II včera přijal demisi premiéra Yves Leterma. Zatím není jasné, kdo povede novou belgickou vládu, jejímž úkolem bude vyvést Belgii z hospodářské krize.

Belgie prošla za poslední rok třemi politickými krizemi. Po parlamentních volbách v červnu 2007 nebyl kandidát na premiéra křesťanský demokrat Yves Leterme schopen devět měsíců sestavit vládu. Král nakonec jmenoval na tři měsíce prozatímní vládu v čele s bývalým premiérem Guy Verhofstadtem. Yves Leterme se nakonec ujal premiérského úřadu v březnu letošního roku. Již v červenci však nabídl králi svou rezignaci, když se vládě nepodařilo dosáhnout dohody mezi Vlámy požadujícími širší autonomii a Valony, kteří se naopak obávali rozdělení státu. Král tehdy jeho demisi nepřijal.

Nynější krize se však dotkla základní premise belgického politického systému – nezávislosti soudů. V pátek rezignoval na svůj úřad belgický ministr spravedlnosti a současně dal k dispozici svou funkci premiér Yves Leterme v souvislosti s podezřením, že se lidé z jeho okolí pokusili ovlivnit rozhodnutí belgického Nejvyššího soudu, které se týkalo oběti finanční krize – banky Fortis. Yves Leterme obvinění z nátlaku na soud odmítá, nicméně připustil, že se soudem před vynesením rozsudku v kontaktu byl.

Král jeho rezignaci přijal 22. prosince a jméno nového premiéra by mělo být známo nejpozději ve středu. Prozatím jedná se zástupci všech šesti koaličních stran o možnosti další spolupráce matador belgické politiky, který byl osmkrát belgickým premiérem, Wilfried Martens. V médiích se nejčastěji objevuje v souvislosti s obsazením premiérského křesla jméno Jean Luc Dehaene, který stál v čele belgické vlády v letech 1992 – 1999. Ten zatím tyto spekulace popřel. Dalším kandidátem by mohl být taktéž bývalý předseda vlády Guy Verhofstadt.

Nová belgická vláda bude mít před sebou nelehký úkol – vyvést zemi z hospodářské krize, do níž se pozvolna propadá. Belgickému hospodářství hrozí, že se ve čtvrtém čtvrtletí ocitne v recesi a důvěra investorů je v důsledku světové hospodářské krize velmi nízká.