Basescu zůstává dál ve funkci

Rumunský prezident, který byl v dubnu parlamentem dočasně zbaven funkce, ve víkendovém referendu jasně obhájil svou pozici. Politická nestabilita však podle pozorovatelů bude pokračovat.

Přes 18 milionů voličů, z nichž přibližně dva milióny žijí v zahraničí, o víkendu odpovídalo na otázku: „Souhlasíte se sesazením Traiana Basesca?“. Oficiální výsledky přijdou až dnes, nicméně už předvolební průzkumy naznačovaly, že rumunský prezident zůstane ve funkci. Po sečtení více než 95% hlasů měl Basescu podporu skoro tří čtvrtin voličů. K urnám se jich dostavilo jen 44%, rumunská ústava však nepodmiňuje platnost referenda určitou minimální účastí.

Většina pozorovatelů se domnívá, že výsledek referenda nikterak neuklidní rozbouřenou politickou scénu. Basescova Demokratická strana spolu s Liberály dovedla Rumunsko k členství v Unii. Během několika let před vstupem se vládnoucí koalici podařilo prosadit řadu důležitých reforem týkajících se antikorupční agendy a reformy soudnictví. Krátce po skončení bujarých oslav vstupu do EU vypluly na povrch výrazné rozpory a koalice se rozpadla. Špičky Rumunska jsou v současnosti rozděleny do dvou znesvářených táborů – prezidenta a na druhé straně parlamentu a vlády. Paralýza politického života znamenající zastavení proreformního úsilí bude pravděpodobně trvat minimálně do parlamentních voleb, které se konají až za 18 měsíců.

Jak je vidět, většina Rumunů důvěřuje prezidentu Basescovi a jeho dlouhodobě budované „protikorupční image“. V průzkumech veřejného mínění se pravidelně umisťuje na prvním místě v oblíbenosti politiků. Ovšem schéma, ve kterém statečný prezident bojuje proti mafiánům ze zbytku politické scény, je podle většiny zpravodajů z oblasti příliš zjednodušené. Mnozí podotýkají, že Basescu se sice aktivně snaží potírat korupci, nicméně ne u svých politických spojenců, a navíc svou osobní iniciativu staví nad vytvoření kvalitní a transparentní protikorupční legislativy.

Situaci se znepokojením sleduje Evropská komise. Její zástupce pro oblast justice Franco Frattini je pod trvalým tlakem zejména z Francie a Velké Británie, aby zvolil tvrdší postup při vymáhání reformních kroků, ke kterým se obě nově členské země sedmadvacítky zavázaly v přístupových smlouvách. I současný ministr zahraničí Rumunska připomněl, že trpělivost Unie s novými členy „má své meze“. Dnes dojde ke zveřejnění konečných výsledků referenda, které ještě budou potvrzeny ústavním soudem.