Barroso se ve sporu o zobrazování Mohameda zastal svobody slova

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso vyjádřil solidaritu s Dánskem a postavil se za svobodu slova v aféře s karikaturami Mohameda.

Ve včerejším rozhovoru pro dánský deník Berlingske Tidende se Barroso jasně zastal  Dánska a zavzpomínal na vlastní zkušenosti s omezováním svobody projevu v Portugalsku za diktátora Salazara. „Svoboda projevu není tématem vyjednávání. Je to zásadní hodnota v naší otevřené evropské demokratické společnosti,“ prohlásil Barroso.

I když Barroso vyjádřil pochopení pro „rozčilení a zlost“, které u Muslimů vyprovokovaly nechvalně známé karikatury proroka Mohameda, trval na nenásilné formě protestů: „Používejte demonstrace a argumenty. Nikdy násilí.“ Barroso zároveň označil lavinu bojkotů a zlosti proti Dánsku za neférovou.

Mezitím Javier Solona, Vysoký představitel EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku, pokračoval ve své cestě po zemích Středního východu. Cesta má za cíl zklidnit mezinárodní potyčku. „Věříme, že svoboda tisku s sebou nese zodpovědnost a obezřetnost a měla by respektovat víru a doktríny všech náboženství,“ uvedl v prohlášení Solana. Jeho tisková mluvčí Cristina Gallach novinářům řekla: „Chtějí mechanizmus, který by jim zabezpečil, aby se to neopakovalo a my bychom ho měli najít ve Všeobecné deklaraci lidských práv a svobod“.

V Dánsku se kvůli poskytnutí lživých informací Parlamentu dostala pod obrovský tlak opozice vláda premiéra Fogha Rasmussena. Předseda vlády prohlásil, že dánský ministr zahraničí se na podzim roku 2005 setkal s jedenácti muslimskými velvyslanci. Ve skutečnosti jich bylo osm a důvodem setkání bylo prodiskutovat nadcházející schůzku G-8.

Barroso v interview odmítl komentovat způsob, jakým se dánská vláda vypořádává s krizí.