Barroso se kvůli Želevě pustil do sporu se socialisty

José Manuel Barroso, zdroj: Evropská komise.

Předseda Komise José Manuel Barroso se rozhodl podpořit nejkontroverznější designovanou komisařku Rumjanu Želevu a hájit její pozici proti socialistům a liberálům, kteří volají po výměně kandidáta.

Barroso po důkladných a utajených konzultacích nakonec minulý pátek oznámil, že kandidátku, která podala při slyšení rozporuplný výkon, podrží.

Odpověď na dvě otázky

Členové parlamentního výboru pro rozvoj, kteří bulharskou kandidátku vyslýchali, se shodli na tom, že nebyla schopna uspokojivě odpovědět na mnohé otázky.

Barroso proto dostal dopis od předsedy Parlamentu Jerzyho Buzka, který jeho prostřednictvím zjišťoval, zda předseda Komise Rumjanu Želevu i po „grilování“ dále podporuje a zda bylo její „Prohlášení zájmů“ v souladu s kodexem, který upravuje chování členů Komise.

Barroso odpověděl, že Želeva byla již dvakrát zvolena do Parlamentu a je v současnosti bulharskou ministryní zahraničí, z čehož prý vyplývá, že má pro funkci komisařky pro mezinárodní spolupráci, humanitární pomoc a reakci v krizových situacích dostatečné kompetence a zkušenosti. O jejím výkonu při slyšení se ale diplomaticky nezmínil.

Barroso se nepouštěl na tenký led ani ohledně kandidátčina Prohlášení zájmů a pouze podotkl, že se Komise „musí spoléhat na vyjádření dotyčných jednotlivců“. Také zdůraznil, že Želeva v dopise ze 14. ledna opět uvedla, že její výroky byly pravdivé a úplné.

Minimální manévrovací prostor

Zdroje blízké Komisi prozradily EurActivu, že Barroso neměl jinou možnost, než Bulharku podpořit. Její odmítnutí by totiž fakticky znamenalo „vzkaz Bulharsku, že má nekompetentní ministryni zahraničí“. Barroso si je však dobře vědom, že jeho podpora vyvolává nelibost na straně skupiny Socialistů a demokratů, kteří si přejí odstoupení této designované komisařky.

Lídr socialistické frakce Martin Schulz v prohlášení pro tisk uvedl: „Informoval jsem předsedu Komise José Manuela Barrosa, že kandidátka, která čelí obviněním kvůli finančním nesrovnalostem, je podle mé skupiny pro funkci komisařky nedostatečně kompetentní. Teď je na něm, zda naše postoje reflektuje a vyvodí z nich nezbytné důsledky.“

Ostrá slova ze Sofie

Schulz také tvrdě odsoudil bulharského premiéra Bojka Borissova za jeho „útočné poznámky“, adresované levicovým europoslancům, které Bulhar označil za bruselské „potížisty“. „Bývalý nohsled komunistického diktátora Todora Živkova nemá právo nás takovýmto způsobem napadat,“ nechal se slyšet Schulz. Borissov skutečně působil jako Živkovův osobní strážce v době po roce 1990, kdy žil bývalý pohlavár v domácím vězení.

Podobně se vyjádřil také vůdce liberální frakce Guy Verhofstadt, který rovněž neunikl Borissovovým napadením a byl jím označen za „konspirátora“. Liberál řekl, že „je zcela nepřípustné, aby premiér takto ostře napadal europoslance, kteří pouze dělají svou práci, když zpytují kandidáty do nové Komise. Zajímá nás jen a jen transparentnost a kompetence budoucích komisařů, nikoliv nějaké konspirace, z nichž nás Borissov viní.“

Volba, která proběhne 26. ledna na plenárním shromáždění, rozhodne o osudu celého druhého Barrosova týmu. Proti kontroverzní Želevě se kromě socialistů a liberálů pravděpodobně postaví také někteří zelení europoslanci, takže výsledek volby se dá těžko odhadovat, řekly EurActivu nejmenované zdroje z EP.

Mluvčí frakce zelených prohlásil, že jeho skupina zveřejní své postoje až poté, co právní experti z EP vydají zprávu posuzující kandidátčino vysvětlení svých netransparentních  finančních záležitostí.