Barroso nemá v EP dostatečnou podporu

Zdroj: Evropská komise.

Konzultace vedené Evropskou lidovou stranou (EPP) ohledně potvrzení Josého Manuela Barrosa ve funkci předsedy Evropské komise začnou v Evropském parlamentu 30. června. Zdá se ale, že většina europoslanců je proti hlasování, které má proběhnout 15. července.

Souvislosti:

Evropské hlavy států a vlád jednohlasně podpořily José Manuela Barrosa v čele Evropské komise na další pětileté období. Nyní potřebuje schválení Evropského parlamentu během hlasování, které má proběhnout v polovině července.

Evropští lídři nařídili českému a nastupujícímu švédskému předsednictví vyjednávat s jednotlivými politickými frakcemi v Evropském parlamentu, aby se zjistilo, zda většina europoslanců Barrosa podporuje.

Zdá se ale, že europoslanci rozhodnutí Evropské rady nepodporují. Zvláště socialističtí europoslanci se zdráhají Barrosa zvolit.

Frakce Zelení zásadně odmítá další Barrosovo působení ve funkci předsedy Komise. Liberálové se v názoru na Barrosa neshodují. Část z nich nepodporuje rozhodnutí lídra liberálů, Grahama Watsona, zvolit Barrosa výměnou za post předsedy Evropského parlamentu.

Témata:

Na jednání v Bristolu, které se konalo 23. a 24. června, se evropští liberálové vyslovili proti konání hlasování o Barrosovi 15. července. Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE) je hluboce rozdělena na příznivce a odpůrce potvrzení Barrosa ve funkci předsedy Evropské komise.

Politické strany zastoupené v ALDE, které se postavily proti hlasování o Barrosovi, zahrnují francouzskou stranu MoDem, vedenou Françoisem Bayrouem (šest europoslanců), a německou FDP (dvanáct europoslanců). Někteří z jedenácti britských liberálů jsou také proti Barrosovi a nechtějí hlasovat 15. července.

9. července se sejde konference předsedů a bude jednat o tom, zda proběhne hlasování o Barrosovi v polovině července, jak to chtějí středopravé strany. Novinářům to ve středu řekl předseda konference, Joseph Daul. Rozhodnutí jsou na konferenci předsedů přijímána prostou většinou. EPP může počítat s 264 hlasy a s podporou nově vzniklé anti-federalistické skupiny (jejímž členem je i česká ODS), která má 56 europoslanců, naznačil Daul.

Nabídka předsednictví parlamentu jako trumf ve vyjednávání

K prosté většině 368 hlasů ale příznivcům Barrosa chybí 48. EPP se proto pokusí spojit se středolevými progresivními demokraty (PASD) a s ALDE. Výměnou frakcím nabídne podporu při jmenování předsedy Evropského parlamentu na dvou a půl leté období počínaje rokem 2012.

„Dojde-li k dohodě /…/ budou mít předsednictví /Evropského parlamentu/ za dva a půl roku. První dva roky a půl ale Parlament povede EPP,“ řekl Daul.

Daul přiznal, že se jeho skupina ještě nerozhodla, zda do čela Evropského parlamentu podpoří Itala Maria Maura nebo Poláka Jerzyho Buzka. Dodal, že problém bude vyřešen tajným hlasováním 7. července.

30. června, kdy EPP začne s konzultacemi, se sejde frakce ALDE, aby zvolila někdejšího belgického premiéra Guye Verhofstadta za svého předsedu. Verhofstadt je vnímán jako další možný kandidát na post předsedy Komise, pokud by Barroso neuspěl.

Pozvání Švédska odmítnuto

Nastupující švédské předsednictví pozvalo do Stockholmu předsedy politických frakcí Evropského parlamentu, ale událost nakonec odpadla. Daul si našel „výmluvu“, předseda PASD Martin Schulz účast odmítl a Liberálové nemohli pozvání přijmout, protože dosud nezvolili svého předsedu.

Není jasné, proč švédské předsednictví pozvalo předsedy frakcí do Stockholmu, místo aby uspořádalo jednání v Bruselu, řekli EurActivu diplomaté. Je také zvláštní, že se Barroso dosud nesešel s jednotlivými předsedy, aby se informoval o jejich představách budoucího fungování Komise, dodali.

Švédové mezitím znovu svolali do Stockholmu jednání, tentokrát na 7. července.

Stanoviska:

Odstupující předseda ALDE, Graham Watson, vydal písemné prohlášení po jednání v Bristolu 24. června:

„Na rozdíl od socialistů a zelených se ALDE nestaví rozhodně proti červencovému hlasování. Zatímco se liberálně demokratičtí předsedové vlád vyslovili pro setrvání Barrosa v úřadě, názory mezi europoslanci ALDE se liší. ALDE si přeje splnění řady podmínek dříve, než udělí souhlas s Barrosem. Nicméně existuje shoda, že bychom měli jednat s ostatními uskupeními, abychom dosáhli nejlepšího výsledku pro Evropskou unii.“

Další kroky:

  • 30. června: frakce ALDE se sejde, aby zvolila Verhofstadta jako svého předsedu; EPP začne jednat s ALDE a s PASD.
  • 2. července: EPP se sejde, aby vyjednala, jak dosáhnout většiny pro Barrosa.
  • 7. července: EPP rozhodne, zda jejím kandidátem na post předsedy Komise bude Mauro nebo Buzek; Švédsko na tento den pozvalo do Stockholmu lídry frakcí, aby projednali možnost hlasování o Barrosovi 15. července.
  • 9. července: Konference předsedů Evropského parlamentu bude hlasovat o tom, zda se o novém předsedovy Komise rozhodne 15. července.
  • 14. července: Parlament poprvé zasedne ve Štrasburku; očekává se zvolení nového předsedy parlamentu.
  • 15. července: Rozhodne se o setrvání Barrosa ve funkci předsedy Komise za předpokladu, že k tomu konference předsedů dá 9. července zelenou.