Barroso nabídl Francii 50 milionů eur

barroso, chirac

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso nabídl včera v souvislosti s dvěma týdny pouličních nepokojů v televizním pořadu stanice TV5 Francii okamžitou pomoc ve výši 50 milionů eur. Celkově může Komise uvolnit až miliardu eur.

„V pátek jsem napsal dopis premiérovi de Villepinovi, že Komise je připravena přeorientovat některé ze svých finančních zdrojů a okamžitě poskytnout prostředky na odstranění následků nepokojů,“ uvedl Barroso. Nabízených 50 milionů eur by bylo vyčleněno v rámci programu na rozvoj měst. Další pomoc, která může celkově dosáhnout až miliardy eur, bude poskytnuta na financování konkrétních programů k vytvoření nových pracovních míst, zkvalitnění sociální sítě a na podporu malých a středních podniků v postižených městech. „K dispozici je celkem miliarda eur, ale je nutné, aby nejprve francouzské úřady spolupracovaly s Komisí,“ dodal předseda EK. Nepokoje ve Francii jsou podle Barrosa problémem celé Unie.

Předseda Komise se měl včera večer setkat s francouzským premiérem, aby projednali nabízené přeprogramování unijních fondů ve smyslu potřeb postižených oblastí. Vztahy mezi Paříží a Evropskou komisí jsou momentálně napjaté kvůli jednání ve WTO. Francie kritizuje postup komisaře pro obchod Petera Mandelsona, který podle Paříže překračuje své kompetence. Nabídka na vyčlenění finanční podpory po událostech ve francouzských městech je proto chápána i jako snaha o zlepšení vzájemných vztahů. Není ovšem v tomto smyslu prvním krokem, minulý měsíc José Barroso navrhl vytvoření speciálního globalizačního fondu, který by pomohl odstranit následky dopadů tzv. delokalizace. Stalo se tak poté, co francouzský prezident Jacques Chirac uvedl, že není normální, aby byl Brusel lhostejný k osudu 1.200 francouzských dělníků, které propustí společnost Hewlett-Packard přesouvající svou výrobu mimo Francii.

Francouzské pojišťovny odhadují, že hmotné škody způsobené nepokoji dosáhnou dvou set milionů eur. Počet dalších útoků se zatím snižuje. O víkendu byly nepokoje zaznamenány hlavně v Toulouse, Lyonu a St-Etienne. Noc na dnešek byla už sedmnáctou v řadě, kdy došlo k nepokojům.