Barroso: Na vytvoření lepší Unie musíme spolupracovat všichni

José Manuel Barroso při představení Zprávy o stavu Evropské unie 2013; zdroj: Evropská komise

Na zvládnutí ekonomické krize zapracovala Evropa dobře, definitivně vyhráno však nemá, upozornil ve výroční Zprávě o stavu Unie předseda Evropské komise José Manuel Barroso. Aby EU na globální scéně obstála, musí být vnitřně soudržná, dodal. Euroskeptiky vyzval k tomu, aby na vytváření lepší EU také spolupracovali. Všechny státy Unie jsou prý totiž „na jedné lodi“.

Před evropskými volbami musí být EU jednotná, protože na ni čeká ještě řada důležitých úkolů. Evropské instituce by měly vzájemně spolupracovat, protože budoucnost Unie vytvářejí všechny společně. Na vnitřní soudržnosti EU pak závisí i její síla na mezinárodním poli, řekl dnes (11. září) dopoledne předseda Evropské komise José Manuel Barroso ve svém výročním projevu o stavu Unie, který přednesl v budově Evropského parlamentu ve Štrasburku.

Předseda Komise promluvil například o evropském boji s ekonomickou krizí, který prý ocenili i lídři světových ekonomik na nedávném summitu G20 v Petrohradu. Připomněl, že krize ještě nepominula, pochválil však EU za úsilí, jaké zlepšení hospodářské situace věnovala. Připomněl například, že na boj s krizí Unie využila 700 miliard eur. Ocenil také, že se podařilo udržet zadlužené Řecko v eurozóně.

„Někteří budou poukazovat na to, že jsme obětovali příliš mnoho peněz na záchranu zranitelných států,“ řekl Barroso s odkazem na začínající kampaň před volbami do Evropského parlamentu. Poukázal však na to, že jednotlivé země EU jsou vzájemně propojeny. „Když jste na stejné lodi, nemůžete říkat ‚vaše část lodi se potápí‘,“ dodal.

„Před sto lety Evropa kráčela ke katastrofě v podobě první světové války,“ připomněl šéf exekutivy. „Věřím, že příští rok, v roce 2014, bude EU vycházet z krize směrem k Evropě, která bude jednotnější, silnější a otevřená,“ řekl.

Jednotná a lepší Unie   

Aby se Evropa s krizí nadále vyrovnávala, musí podle Barrosa dokončit bankovní unii.  Již zítra přitom mají europoslanci na plenárním zasedání hlasovat o vytvoření jednotného bankovního dohledu, který má být jedním z pilířů unie (EurActiv 29.4.2013).

EU prý musí také pamatovat na konkurenceschopnost svého průmysl a pracovat na dokončování vnitřního trhu, zejména v oblasti telekomunikací (EurActiv 31.1.2013). Právě dnes by měla podle jeho slov Komise formálně přijmout návrh, který Unii k jednotnému telekomunikačnímu trhu posune.

Do evropských voleb mají být hlavními evropskými prioritami boj s nezaměstnaností a podpora ekonomického růstu, shrnul předseda Komise.

V těžkých dobách se podle Barrosa musí EU snažit o také zlepšení vlastního fungování. „Pokud se vám Evropská unie nelíbí, vylepšete ji,“ prohlásil v Parlamentu. Dodal, že EU by se neměla v budoucnu snažit regulovat takové oblasti, jejichž úprava je efektivnější, pokud přichází ze strany jednotlivých členských zemí.

V současné době se přitom z některých členských zemí začínají ozývat hlasy, že některé pravomoci by měly být z unijní úrovně přeneseny zpět na členské státy, a že by fungování EU mělo projít reformou (EurActiv 26.8.2013).

Sýrie: silná mezinárodní odpověď

Barroso dále upozornil na tlak, jaký je v současné době vyvíjen na státy, které se chystají přiblížit Evropské unii. Na mysli měl především Ukrajinu, a nepřímo tak poukázal na snahy Ruska zabránit této zemi v podepsání asociační dohody s EU (EurActiv 14.8.2013).

Odsoudil také použití chemických zbraní v konfliktu v Sýrii a vyzval Damašek, aby se těchto zbraní co nejdříve zbavil. Dodal, že jejich nasazení vyžaduje silnou mezinárodní odpověď. Podle přesvědčení Evropské unie pak může zemi trvalý mír přinést pouze politické řešení celé situace.   

Dnešní projev o stavu Unie byl posledním, který Barroso pronesl během funkčního období současné Komise. Příští rok si EU po volbách do Evropského parlamentu zvolí i novou exekutivu (EurActiv 5.9.2013). Mohlo by jít také o poslední výroční projev, který pronesl sám Barroso – hovoří se sice o tom, že by funkci předsedy Komise mohl po volbách zastávat i potřetí, o kandidátech na tento post však zatím není zcela jasno (více například v Links Dossier).

V roce 2010 to byl právě Barroso, kdo historicky první Zprávu o stavu Evropské unie představil (EurActiv 7.9.2010). Vznik této tradice slíbil europoslancům po svém druhém jmenování do čela Komise. Jak napovídá pojmenování projevu, předsedu evropské exekutivy inspiroval tradiční projev amerických prezidentů.   

Tlak zájmových skupin

Po přednesení Zprávy v Parlamentu následovala rozprava s europoslanci (tou se EurActiv zabývá v samostatném článku).

Debata o Barrosově projevu a o aktuální situaci Evropské unie se však nemá omezit jen na zástupce evropských institucí. Komise se snaží do diskuze zapojit všechny Evropany, kteří měli možnost zaslat své otázky adresované Barrosovi prostřednictvím internetu.

Jak ale zjistila bruselská redakce EurActivu, do této kampaně se zapojily především zájmové skupiny, které využily příležitosti pro prezentaci svých postojů.