Barroso: EU musí být dynamická i bez ústavní smlouvy

barroso

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso včera vyzval Evropu k větší dynamice. EU by se měla dostat z „paralýzy“, kterou zažívá kvůli debaklu s ratifikací ústavní smlouvy.

Barroso na semináři, kde se Komise snažila diskutovat o výraznější roli exekutivy EU v evropském dění, zdůraznil, že je nutné především co nejdříve přijmout rámcový rozpočet na roky 2007 – 2013. Barroso chce za podpory britského předsednictví dosáhnout dohody o příštím rozpočtu na prosincovém summitu. Dohodu do konce roku považuje za „urgentní“. Barroso se podivoval, že není možné diskutovat o budoucnosti Evropy, když se členské státy nedokážou shodnout ani na rozpočtu.

Barroso upozornil, že „v příštích dvou třech letech“ pravděpodobně EU nebude mít ústavní smlouvu. „Někteří politici nechtějí být postaveni před fakta,“ řekl. Selhání velkého projektu ústavní smlouvy způsobilo velkou dezorientaci a nejistotu o budoucím směřování Evropské unie. Tento stav ale nesmí podle bývalého portugalského premiéra znamenat ochromení. „Máme stávající smlouvy, jsme proto akceschopní,“ ujišťoval.

Na včerejším semináři Evropské komise se mluvilo také o roli EU v globalizujícím se světě, o tom, jak počínání Unie vysvětlovat občanům a o zjednodušení regulace na evropské úrovni.