Babiš spoléhá na Bulhary, že v EU najdou shodu nad kvótami. O ČEZu prý s Borisovem nemluvil

Babiš Bulharsko

© European Union, 2017

Český premiér navštívil Bulharsko, které předsedá Radě EU. S Českem prý má mnoho společných témat od migrace přes evropské fondy po kvalitu potravin. O ČEZu, který má v zemi problémy, prý Babiš s bulharským premiérem Borisovem nemluvil.

Česko a Bulharsko se shodují v nutnosti najít celoevropský kompromis při řešení migrace i v tom, že je třeba, aby členské země Evropské unie měly větší vliv při rozdělování financí z kohezních fondů EU.

Po dnešním jednání s bulharským premiérem Bojkem Borisovem, jehož země nyní předsedá EU, to v Sofii řekl český premiér Andrej Babiš. Kvóty na přerozdělování migrantů označil za „absolutně nepřijatelné“.

Babiš dnes do Sofie vyrazil především proto, aby jednal o prioritách bulharského předsednictví v Radě EU, které bude trvat do konce června. Bulharsko za ně označilo bezpečnost, stabilitu a solidaritu.

„Jsem velice rád, že máme na tato témata stejný názor,“ uvedl český premiér po jednání.

Borisov: Cílem bulharského předsednictví je dosáhnout v oblasti migrace rozumného kompromisu. Jeho součástí by mohla být mimo jiné střediska pro migranty na území Turecka či Libye.

Za jeden z hlavních okruhů rozhovoru s Borisovem označil migrační politiku a řekl, že je nutné, aby země EU našly v této věci kompromis. Podle Babiše je „nepřijatelné“, aby došlo k přehlasování některých států jako v roce 2015, kdy většina členských zemí proti vůli Česka, Polska, Maďarska a Rumunska kvóty schválila.

Kvóty na přerozdělování migrantů jsou podle českého premiéra „neefektivní“ a „rozdělují Evropu“. „Spoléháme na bulharské předsednictví, že najdeme konsenzus,“ dodal Babiš.

Borisov potvrdil, že cílem bulharského předsednictví je dosáhnout v oblasti migrace „rozumného kompromisu“. Jeho součástí by podle něj mohla být mimo jiné střediska pro migranty na území Turecka či Libye.

O fondech si rozhodneme sami

Důležitým bodem jednání s bulharským premiérem byl podle Babiše také rozpočet EU a kohezní fondy. On i bulharský premiér vyjádřili přání, aby měly vlády jednotlivých členských zemí unie větší vliv na to, kam peníze z fondů soudržnosti zamíří.

„My víme doma, jak ty peníze nejlépe použít,“ řekl předseda české vlády.

Česko čerpá evropské dotace rychleji, ale ne ideálně >>>>

Přečtěte si také: Kontrolní výbor Evropského parlamentu si posvítí na Čapí hnízdo >>>>

Babiš: My víme doma, jak evropské peníze nejlépe použít.

Po jednání s Borisovem český premiér rovněž podpořil vstup Bulharska do schengenského prostoru. Balkánská země, která je členem EU od roku 2007, už v roce 2011 splnila formální kritéria pro tento vstup.

„Podporujeme jednoznačně vstup Bulharska do Schengenu,“ řekl Babiš s tím, že nechápe, proč je členem prostoru volného pohybu Řecko, ale nikoli Bulharsko, Rumunsko a Chorvatsko.

Babiš svému bulharskému protějšku také poděkoval, že v rámci svého unijního předsednictví Sofia zorganizuje summit o dvojí kvalitě potravin, na kterou dlouhodobě upozorňují země visegrádské čtyřky (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko). Tato schůzka by se měla konat 30. dubna v bulharské metropoli a Česko na ni podle Babiše vyšle přinejmenším ministra.

Česko-bulharské vztahy označil Babiš za „velice dobré“. Také podle Borisova neexistují ve vzájemných stycích nevyřešené otázky a přátelství mezi Prahou a Sofií je „hluboké“.

Borisov: ČEZ není naše téma

Po tiskové konferenci, na které novináři nesměli klást dotazy, se jeden z bulharských žurnalistů Borisova přece jen zeptal na téma, které podle místního tisku v souvislosti s Českem zajímá Bulhary asi nejvíce – prodej bulharských aktiv české energetické společnosti ČEZ.

„To není naše téma,“ řekl zjevně rozezlený bulharský premiér a odešel. Babiš už před odletem z Prahy uvedl, že o ČEZu v Bulharsku jednat nebude.

ČEZ chce z Bulharska odejít kvůli dlouhotrvajícím sporům s místními úřady a také proto, aby se mohl soustředit na Česko a střední Evropu a na obnovitelné zdroje energie v zemích jako Německo a Francie.

ČEZ se loni dohodl na prodeji bulharské černouhelné elektrárny Varna firmě SIGDA a dál hledá kupce pro další bulharské aktivity. Z Bulharska chce odejít kvůli dlouhotrvajícím sporům s místními úřady a také proto, aby se mohl soustředit na Česko a střední Evropu a na obnovitelné zdroje energie v zemích, jako jsou Německo a Francie.

Český podnik vstoupil na bulharský trh koncem roku 2004, obsluhuje tam přibližně tři miliony zákazníků.

Předloni ČEZ zahájil mezinárodní arbitráž proti bulharské vládě. Reagoval tak na zásahy bulharských institucí, které prý jeho podnikání v zemi poškozují, a na dlouhodobě kritickou situaci na místním energetickém trhu. Firma vznesla nároky v řádu stovek milionů eur.