Babiš se připravuje na summit EU. Bude na něm hovořit o migraci a pašeráctví osob

babiš summit EU

@ FB Andreje Babiše

Česko má nového premiéra. Jedním z jeho prvních úkolů bude reprezentace země na summitu EU, který se uskuteční příští týden. Babiš tak dostane první příležitost diskutovat s ostatními premiéry a prezidenty zemí EU o tom, jak by se měla řešit migrační krize.

Čerstvě jmenovaný premiér Andrej Babiš se chystá na svůj první summit Evropské rady, který se koná příští týden v Bruselu.

Jednání představitelů zemí EU je pro něj obzvláště důležité. V pozici premiéra získá Babiš novou příležitost k tomu, aby obhajoval českou pozici v otázce řešení migrační krize.

Nový český premiér to nezapomenul zdůraznit i při ceremoniálu na Pražském hradě, kde ho prezident Miloš Zeman jmenoval do funkce.

Babiš také Zemanovi poděkoval za to, že vyhověl jeho žádosti a jmenuje novou vládu již 13. prosince, tedy den před summitem Evropské rady. Podle Babiše se totiž budou na summitu projednávat „důležité věci pro naši zemi, hlavně pro bezpečnost našich občanů, a to je migrace a brexit.“

O migraci budou představitelé zemí EU diskutovat pouze neformálně v rámci takzvané „agendy lídrů„. Středem pozornosti bude zejména odchod Británie z EU, společná obrana, vzdělávání a také reforma eurozóny. Pro Babiše přesto hlavním tématem zůstává migrace.

„My máme na migraci jiný názor,“ prohlásil dnes Babiš. „Myslíme si, že naše země by měla být aktivnější a navrhnout Evropské komisi řešení migrace, a to je boj proti pašerákům,“ dodal nový český premiér.

Řešení migrace a boj s převaděči osob předtím konzultoval i s budoucí českou vládou. Informoval o tom včera na svém facebooku.

Babiš chce přesvědčit Komisi, aby ČR nežalovala kvůli kvótám

„Pokud mluvíme o reformě Evropské unie, tak musíme mluvit hlavně o reformě imigrační politiky,“ uvedl Babiš.

Kvůli migraci dnes prý dlouze hovořil nejen před prezidentem, ale také s ředitelkou odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra Pavlou Novotnou. Česko totiž očekává žalobu ze strany Evropské komise kvůli tomu, že odmítá přijmout uprchlíky z Itálie a Řecka.

„Budu muset přesvědčit Komisi, aby nás nežalovala. Kvóty nejsou řešení,“ prohlásil Babiš, který problém s neplněním kvót označil jako „dědictví“.

Babiš chce reformu EU, podobně jako Francie či Německo. Více >>>>

Na relokaci uprchlíků z Itálie a Řecka, takzvaných kvótách, se země EU dohodly v září roku 2015, a to i přes odpor Česka, Slovenska, Maďarska a Rumunska. Rada EU totiž nepotřebovala k přijetí rozhodnutí o relokaci jednomyslnost, což před třemi měsíci potvrdil i Evropský soudní dvůr.

Česko pak na základě rozhodnutí Rady přijalo celkem 12 osob. Následně se však rozhodlo, že již žádné další uprchlíky v rámci relokací nepřijme, což Komise posoudila jako nesplnění povinnosti. Nyní proto Česko očekává žalobu.

Ačkoli Slovensko má již od počátku na relokace podobný názor, tak na rozdíl od Česka mu zatím žádný postih nehrozí. Komisi slíbilo, že pár osob ještě přijme.

Jakým způsobem se Babiš pokusí přesvědčit Komisi, aby řízení o nesplnění povinnosti ukončila, nijak neupřesnil.