Babiš: Junckerova nástupce musí vybrat lídři zemí z týmu komisařů, špičkové kandidáty nechceme

Babiš na summitu

© European Union, 2018

Český premiér v demisi dnes bude na neformálním summitu v Bruselu debatovat s ostatními šéfy členských zemí o budoucnosti EU po brexitu. Dostanou se mimo jiné k evropským volbám a způsobu výběru nového předsedy Komise.

Nový předseda Evropské komise by měl být vybrán premiéry a prezidenty zemí EU z týmu 27 členů budoucí Komise, myslí si český premiér Andrej Babiš.

Praha podle něj odmítá, aby se v roce 2019 o nástupci Jeana-Claudea Junckera rozhodovalo prostřednictvím systému „vedoucích kandidátů“ na kandidátních listinách pro volby do europarlamentu.

Babiš to ráno uvedl v Praze před odletem na neformální summit EU do Bruselu, kde bude otázka způsobu výběru šéfa komise, pro který se vžil německý termín „spitzenkandidat“, jedním z témat diskusí. Způsob, kdy kandidáty vybírají evropské politické strany, byl poprvé použit v roce 2014.

Politická uskupení v europarlamentu, který návrh Evropské rady potvrzuje v hlasování, tehdy dala dopředu najevo, že jejich podporu nezíská nikdo jiný než „vedoucí kandidát“, kterým byl tehdy Juncker.

Premiéři a prezidenti ustoupili a Junckera parlamentu skutečně navrhli, proti byli tehdy jen zástupci Británie a Maďarska.

Podobný postup v jeho nynější variantně označil Babiš před novináři za „podivnou formu“ výběru.

„Logické by bylo, že 27 členských zemí má své komisaře a z nich vyberou nejlepšího premiéři či prezidenti,“ poznamenal předseda české vlády v demisi.

Diskuse podle něj dnes nebude uzavřena, zástupci zemí jen seznámí kolegy se svým pohledem na věc.