Babiš chce reformu EU, podobně jako Francie či Německo. Konkrétní návrh však zatím nemá

Babiš reforma EU

@ European Union, 2017

Pokud hnutí ANO sestaví novou vládu, v Evropě bude o Česku více slyšet. ČR navíc připraví konkrétní návrhy, jak EU reformovat. Andrej Babiš to prohlásil po setkání s Guyem Verhofstadtem, hlasitým zastáncem federalizace EU.

Před volbami Andrej Babiš nešetřil kritikou vůči Evropské unii, vinil ji mimo jiné z nadměrné byrokracie, nesmyslných regulací a neschopnosti vyřešit migrační krizi.

Jeho hnutí ANO však členství Česka v EU plně podporuje, což potvrdil Babiš i při včerejší schůzce s lídrem evropské frakce ALDE a zastáncem federalizace Unie Guyem Verhofstadtem. Vítěz parlamentních voleb zároveň uvedl, že ČR by měla být v Evropě aktivnější.

„Pokud vznikne naše menšinová vláda, přijdeme s velice konkrétními návrhy, jak reformovat EU, aby byla lepší. Bude o nás v Evropě slyšet,“ řekl Babiš na tiskové konferenci po schůzce s Verhofstadtem.

Návrhy by se měly týkat zejména řešení migrační krize, boje proti pašerákům osob či posílení evropské obrany.

„Nemůžeme se stát izolovaným ostrovem a starat se pouze o sebe. Musíme mít jasnou vizi, jak Evropu změnit, aby byla lepší,“ prohlásil Babiš.

Guy Verhofstadt, jeden z nejvýraznějších zastánců federalizace EU, Babišovo angažmá v možné reformě EU vítá.

„Zapojení České republiky do reformy EU je nezbytné,“ uvedl belgický politik.

Babiš zatím konkrétní vizi nemá

Česko se tak podle Verhofstadta staví na stranu Francie, která je pod vedením Emmanuela Macrona nejhlasitějším zastáncem ambiciózních změn fungování evropských institucí.

Macron již své konkrétní návrhy představil. Patří mezi ně jak institucionální změny jako například snížení počtu eurokomisařů, tak i posílení spolupráce při řešení migrace, a to například vytvořením evropského azylového úřadu či společné databáze žadatelů o azyl.

Macronova vize nové Evropské unie má podporu německé kancléřky Angely Merkelové.

Babiš však zatím žádnou konkrétní představu o tom, jak by měla EU v budoucnu fungovat, nepředstavil. Pouze uvedl, že je potřeba bránit Evropu a přijít s efektivním způsobem, jak zastavit migraci do Evropy a bojovat proti pašerákům osob.

Europoslankyně Dlabajová (ANO, ALDE): Nesmíme vinit Brusel z vlastních neúspěchů. Více >>>>

Otázkou proto zůstává, jak moc se Babišovy plány budou od francouzských či německých lišit, a zda se mu podaří je mezi ostatními členskými zeměmi prosadit.

„Doufejme, že všechny volby v Evropě už skončí a konečně se přistoupí k řešení problému,“ prohlásil Babiš pověřený sestavením nové české vlády.

Jako spojence si přitom představuje nejen země Visegrádu, ale i nově zvoleného rakouského kancléře Sebastiana Kurze.

Česko už je v jádru, říká Verhofstadt

Verhofstadt při setkání s Babišem uvedl, že vedle řešení migrace či obrany by se měla nová EU soustředit také na lepší správu eurozóny. Tématu přijetí eura v Česku se ale politici nevěnovali.

Předseda frakce ALDE však zdůraznil, že Česko je již v současné době v jádru EU, a to nejen díky své poloze.

Evropa zve členské státy do jádra, ČR však stále váhá. Více >>>>

„Kritičtí aktéři jako ČR mají důležitou roli. Česko se již nyní reformy EU účastní,“ prohlásil Verhofstadt.

Jeho liberální frakce ALDE v Evropském parlamentu prosazuje změnu EU již dlouhodobě. Členy frakce jsou i europoslanci zvolení za hnutí ANO včetně místopředsedy Evropského parlamentu Pavla Teličky, který však již spolupráci s Babišem ukončil.

Mohl za to přetrvávající nesoulad mezi rétorikou Andreje Babiše a původním programem hnutí ANO, se kterým šlo před třemi lety do evropských voleb.

Jako další významný důvod uvádí Telička také fakt, že hnutí ANO nikdy neodsoudilo chování prezidenta ČR Miloše Zemana.