Asie dobíhá USA a Evropu

Zdroj: CreativeCommons.org; autor: jemsweb.

Díky ekonomickému růstu a zvyšování investic do výzkumu dobíhají asijské země, vedené Čínou, v počtu vydaných vědeckých publikací Evropu a USA.

Podle zprávy zveřejněné v Science Watch, časopise sledujícím trendy a výkonnost v oblasti základního výzkumu, předběhnou za několik let asijské země Evropu a USA v objemu vědeckého outputu. Jedním z důvodů je silný ekonomický růst v regionu, který vedl k podstatnému zvýšení financování výzkumu.

Evropa vydala v roce 2004 38% vědeckých publikací, USA 33% a země asijsko-tichomořského regionu (v čele s Čínou, Jižní Koreou, Singapurem a Tchaj-wanem) už 25% (v roce 1990 to bylo 16%). Zatímco Evropa je světovým lídrem v počtu vyprodukovaných vědeckých publikací, Spojené státy vedou v počtu publikací na jednoho výzkumníka a jejich celkovém dopadu.

V souvislosti s nedávným vyhlášením francouzské vlády, která se rozhodla vytvořit síť „bodů konkurenceschopnosti“ (viz Francúzsko zvyšuje svoju konkurencieschopnosť) pro podporu průmyslových inovací, francouzští vědci vyslovili obavy, že bude upřednostňovaný aplikovaný výzkum před základním.