Aplikace pro běžence: I přemísťování uprchlíků může být smart

Budapešť září 2015; zdroj: Shutterstock.com; autor: Spectral-Design

Úřad EASO představil novou aplikaci určenou pro uprchlíky, kteří jsou vybaveni chytrými telefony. Zjistí tak, kde je nejbližší azylové centrum a dozví se víc o pravidlech EU, kterými se běženci mají řídit.

Pokud jste uprchlík, máte smartphone a chcete postupovat podle evropských pravidel, s hledáním útočiště vám pomůže nejnovější mobilní aplikace. Nabízí zjišťování polohy nejbližších azylových center, ale také praktické informace o budoucí zemi pobytu.

Aplikaci vydal Evropský podpůrný úřad pro otázky azylu (EASO), který tak chce reagovat na potřeby uprchlíků. Jak totiž uvádí ředitel EASO Jose Carriera, pracovníci úřadu si v hotspotech všimli, že mnozí žadatelé o azyl mají chytré telefony a právě jim je nová aplikace určená. Má pomoci až 160 tisícům osob s nárokem na mezinárodní ochranu, které v Řecku a Itálii čekají na přemístění v rámci Unie.

„Zavedení naší aplikace je milníkem v informačních aktivitách EASO, protože jsme nyní plně vybaveni tak, abychom mohli poskytovat aktuální informace lidem, kteří potřebují mezinárodní ochranu bez ohledu na to, zda přijeli do Itálie nebo do Řecka,“ dodal Carriera.

Aplikace nabízí informace v angličtině, arabštině a dalších třech jazycích. Její základ tvoří praktické seznamy, které mají předejít zmatku, frustraci a nereálným očekáváním. Žadatelům o azyl například vysvětlují, že otisky prstů musí odevzdat všechny osoby starší 14 let nebo to, že si cílovou destinaci v rámci Unie není možné vybírat.

Untitled design (46)

zdroj: EASO

Informace se zobrazují v interaktivní podobě a dají se najít také ve formě videí, kde úspěšní žadatelé o azyl sdílí své zkušenosti a příběhy, které prožili. Polohu záchytných center ukazují mapy od společnosti Google a samotné EASO mohou azylanti kontaktovat jediným kliknutím. Mobilní aplikace je bezplatně dostupná pro operační systémy iOS a Android a běženci si ji mohou stáhnout na AppStore či Google Play.

Zájemci zde najdou také mnoho doplňujících informací a dokumentů, mezi kterými svým rozsahem dominuje Evropská migrační agenda z května 2015.

„Posílí to naši identitu progresivní, inovativní agentury, která je připravena na budoucí transformaci v plnohodnotnou agenturu Evropské unie pro azyl,“ věří Carriera. Novou podobu agentury v květnu navrhla Evropská komise v rámci plánované reformy společného azylového systému.

Upravila Eliška Kubátová.